طراحی و ساخت وب اپ حرفه ای با شرکت وب تب

طراحی بهترین وب اپلیکیشن برای موبایل

برای موفقیت در کسب و کارهای آنلاین، استفاده از تمام امکانات و روش‌ها، امری ضروری‌ست. به ویژه امکاناتی که باعث می‌شوند شما در فضای آنلاین به خوبی دیده شوید. در گذشته تمرکز و تاکید بسیاری بر طراحی وبسایت و بهره‌مندی از مزایای آن وجود داشت. بعد از روی کار آمدن گوشی‌های هوشمند و همه‌گیر شدن محبوبیت آن‌ها، اپلیکیشن‌ها نیز به بخشی از ضرورت‌های مهم در این حوزه تبدیل شد. اما یکی دیگر از ابزارهای بسیار قدرتمند در بستر فناوری‌های ارتباطی، وب اپلیکیشن است. طراحی وب اپلیکیشن یکی از خدمات بسیار محبوب ما در وب تب است.

در این‌جا به بررسی این نوع اپلیکیشن و مزایای آن خواهیم پرداخت.

چرا ساخت وب اپ؟

یک وب اپ (Web Application) در حقیقت نرم‌افزاری تحت وب است که به کمک مرورگرهای اینترنت در دستگاه‌ها و سیستم‌عامل‌های مختلف قابل دسترسی‌ست. طراحی نرم افزار تحت وب با استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی JavaScript، HTML و یا CSS انجام می‌شود.

اپلیکیشن تحت وب و اجرای آن در دستگاه‌های مختلف، دیگر وابستگی‌ای به نوع دستگاه و سیستم عامل آن ندارد. شما در هر دستگاهی می‌توانید با باز کردن مرورگر وب و اتصال به اینترنت، به نرم‌افزاری تحت وب دسترسی داشته باشید. این یکی از موضوعاتی‌ست که طراحی وب اپلیکیشن را به یکی از نیازهای گسترده در کسب‌وکارهای آنلاین تبدیل کرده است. چرا که آن‌ها دیگر نیازی به طراحی اپلیکیشن برای سیستم‌عامل‌های مختلف ویندوز، اندروید و iOS نخواهند داشت.

از طرفی عدم نیاز به نصب یک نرم افزار تحت وب، باعث شده است کاربران نیز اشتیاق بیشتری را برای استفاده از آن‌ها نشان بدهند. به همین دلیل در هر زمان و هر کجایی که باشند، می‌توانند به کمک دستگاه‌های در دسترس، از اپلیکیشن مورد نظر استفاده کنند.

این محبوبیت و فراگیری استفاده از این نرم‌افزارها، باعث شده است که بسیاری از کسب‌وکارها برای رونق کار خود و افزایش مخاطبانشان، به دنبال دریافت خدمات ساخت وب اپلیکیشن باشند. مزایای بسیار دیگری وجود دارند که باعث برتری یک وب اپلیکیشن نسبت به وبسایت یا اپلیکیشن‌های معمولی می‌شوند. در ادامه این مزایا را با یکدیگر مرور خواهیم کرد.

عکس چرا ساخت وب اپ

مزایای طراحی وب اپ

وب اپلیکیشن‌ها مزایای بسیاری دارند که برشمردن تمام آن‌ها نیاز به وقت و انرژی زیادی خواهد داشت. برای مثال اگر بخواهیم از منظر فنی و کاملاً دقیق به تفاوت‌های میان اپلیکیشن، وب اپلیکیشن و سایت نگاه کنیم، شاهد برتری وب اپلیکیشن از جهات مختلف خواهیم بود. اما در این‌جا قصد داریم برخی از برجسته‌ترین مزیت‌های یک نرم‌افزار تحت وب را مرور کنیم. چنان‌چه پس از بررسی این مزایا، داشتن نرم‌افزار تحت وب را یک ضرورت دانستید، می‌توانید از خدمات طراحی وب اپلیکیشن وب تب بهره ببرید.

صرفه‌جویی در نرم‌افزار و سخت‌افزار

وب اپلیکیشن‌ها نسبت به نرم‌افزارهایی که بر روی گوشی و یا کامپیوتر نصب می‌شوند، نیاز به منابع کم‌تری دارند. برای استفاده از این اپلیکیشن‌ها کاربران نیاز به نصب آن‌ها بر روی گوشی یا کامپیوترشان نخواهند داشت. بلکه تنها کافی‌ست به اینترنت دسترسی داشته باشند و از طریق مرورگر خود وارد فضای اپ شوند. این موضوع می‌تواند بر پرکاربرد بودن و محبوبیت وب اپلیکیشن‌ها تاثیر بگذارد.

کاربری آسان

بعد از دسترسی آسان، کاربری آسان دیگر خصیصه‌ی بسیار مهم این اپلیکیشن‌هاست. معمولاً نرم‌افزارهای تحت وب به‌گونه‌ای طراحی می‌شوند که استفاده از آن‌ها پیچیدگی خاصی نداشته باشد. هم‌چنین چون کاربران نیاز به نصب و فعال‌سازی و کارهایی از این قبیل ندارند، کاربرد آن به مراتب آسان‌تر از سایر اپ‌هاست.

سازگاری کامل 

همان‌طور که گفتیم افراد از طریق دستگاه‌های مختلف و تنها به کمک یک مرورگر می‌توانند از اپ تحت وب استفاده کنند. تنها کافی‌ست مرورگر شما آپدیت باشد تا محدودیتی در دسترسی به وب اپ‌ها نداشته باشید.

مقیاس‌پذیری

تنها و تنها یک نسخه از نرم‌افزار بر روی سرور قرار دارد. همه‌ی کاربران از آن یک نسخه استفاده می‌کنند و به همین دلیل در زمان به‌روزرسانی‌ها تنها یک نسخه نیاز به به‌روزرسانی دارد. این نکته نگرانی‌های شما را از بابت این‌که تمام کاربران به‌روزترین نسخه را نصب کنند از بین می‌برد. گاهی ممکن است کاربران بسیاری تمایلی به آپدیت نرم‌افزار خود نداشته باشند. این مسئله می‌تواند دلایل مختلفی نیز داشته باشد. در مواقعی که شما اطلاعات جدید را تنها بر روی نسخه‌های جدید منتشر می‌کنید، این می‌تواند برایتان یک خبر بد باشد. اما وقتی شما اقدام به طراحی وب اپلیکیشن می‌کنید، مطمئن هستید که همه به‌طور هم‌زمان از نسخه‌ی آپدیت شده‌ی اپلیکیشن استفاده می‌کنند.

امنیت بیشتر 

شما با طراحی وب اپلیکیشن در حقیقت به مخاطبان خود در زمینه‌ی حفظ اطلاعات کمک بسیاری می‌کنید. کاربران شما دیگر نگران از دست دادن اطلاعات خود به دلیل خراب شدن هارددیسک، خراب شدن گوشی، گم شدن گوشی، ویروس، هک و … نخواهند بود. چرا که اطلاعات آن‌ها دیگر بر روی دستگاهشان ذخیره نمی‌شود. در عوض شما بر روی سرور خود پیشرفته‌ترین و به‌روزترین اقدامات امنیتی را پیاده می‌کنید. پشتیبان‌گیری از تمام داده‌ها و صرفه‌جویی در داده‌ها دیگر مزیت‌های این داشتن وب اپ هستند.

انواع وب اپلیکیشن‌ها

برنامه‌های تحت وب طیف گسترده‌ای از نرم‌افزارها را در بر می‌گیرند. از بازی‌های مرورگر (Browser Games) گرفته تا نرم‌افزارهای گرافیکی و … را می‌توان در بین این وب اپلیکیشن‌ها دید. اما نرم‌افزارهای تحت وب به 5 دسته‌ی مهم تقسیم می‌شوند.

 

برنامه‌های وب ایستا (Static Web Apps):

این برنامه‌ها اطلاعات کمی را نشان می‌دهند و معمولاً تغییر چندانی هم نمی‌کنند. این نرم‌افزارها همان‌طور که از نامشان پیداست انعطاف‌پذیری زیادی نداشته و تعامل پایینی نیز دارند.

 

برنامه‌های تحت وب پویا (Dynamic Web Apps):

برنامه‌های پویا از پایگاه داده برای بارگذاری خود استفاده می‌کنند. آن‌ها دائماً در حال تغییر هستند و بسته به تعامل کاربر می‌توانند اطلاعات زیادی را ارائه دهند. محتواها مدام در حال اصلاح شدن هستند و پویایی یکی از خصیصه‌های مهم آن‌هاست.

 

برنامه‌های تحت وب پورتال (Portal Web Apps):

در این نوع نرم‌افزار اجازه‌ی دسترسی به بخش‌ها و دسته‌های مختلف در صفحه‌ی اصلی داده می‌شود. گپ‌ها، انجمن‌ها، موتورهای جست‌وجو، ایمیل و … نرم‌افزارهای تحت وب پورتال تلقی می‌شوند. برنامه‌های تحت وب تک صفحه (Single Page Apps): این نرم‌افزارها تنها از یک صفحه تشکیل می‌شوند.

 

برنامه‌های تحت وب پیشرفته (Progressive Web Apps):

این نوع از پیشرفته‌ترین انواع نرم‌افزارهای تحت وب هستند که امکانات بسیاری را در اختیار کاربر قرار می‌دهند. به‌گونه‌ای که به‌نظر می‌رسد کاربر از نرم‌افزاری بر روی گوشی همراهش استفاده می‌کند.

برجسته‌ترین ویژگی‌های وب اپلیکیشن‌ها

در این‌جا به سه ویژگی بسیار مهم اپلیکیشن‌های تحت وب اشاره می‌کنیم.

  • برای استفاده از آن‌ها نیازی نیست که دانلود شوند.
  • به راحتی و از طریق یک مرورگر در دسترس هستند.
  • آن‌ها را می‌توان در نتایج جست‌وجوی موتورهای جست‌وجو مانند گوگل و بینگ یافت.

قیمت طراحی اپلیکیشن

قیمت طراحی وب اپلیکیشن به عوامل مختلفی وابسته است. همان‌طور که دیدید نمونه‌های متنوعی از این نرم‌افزارها وجود دارند که هر یک از آن‌ها ویژگی‌ها و مزایای خاص خود را دارند. لذا تعرفه‌ی طراحی وب اپلیکیشن با توجه به نوع آن متفاوت خواهد بود.

از عوامل دیگری که در تعیین قیمت ساخت وب اپلیکیشن می‌توان به آن اشاره کرد کاربرد اپلیکیشن است. چرا که اپلیکیشن با توجه به کاربردهایی که دارد، امکانات متنوعی خواهد داشت. به همین دلیل این موضوع تاثیر مستقیمی بر قیمت آن دارد.

سوالات متداول

نحوه‌ی عقد قرارداد و پرداخت هزینه به چه صورت است؟

جواب کلی برای نحوه عقد قرارداد وجود ندارد. بستگی به حجم و اندازه پروژه و ویژگی های مربوطه می باشد.

وب اپلیکیشن چیست؟

وب اپلیکیشن  برنامه یا نرم افزاری است که از طریق مرورگر ها و اینترنت در اختیار کاربران قرار می گیرد. نرم افزارهای Web app بر روی یک سرور قرار می گیرند و کاربر از طریق آدرس ip یا URL به قسمت های مختلف Web app دسترسی خواهد داشت.

تفاوت وب سایت و وب اپلیکیشن در چیست؟

در وب سایت، دسته بندی مخاطب وجود ندارد و همه کاربران می توانند به یک نسبت از محتویات وب سایت بهره مند شوند. این در حالی است که یک وب اپلیکیشن بر اساس تعاملاتی که با کاربر داشته است، اطلاعات را پردازش کرده و به کاربر نشان می دهد.

مزیت های وب اپلیکیشن در چیست؟

اولین مزیت وب اپلیکیشن را می توان حذف محدودیت استفاده از اپلیکیشن اختصاصی سیستم عامل نام برد

وب اپلیکیشن ها فضایی از رم شما را درگیر خود نمی کنند

وب اپلیکیشن با استفاده از فناوری طراحی واکنش گرا در هر دستگاهی که جستجو شود با همان ابعاد صفحه نمایش خود را وفق داده و به صورت استاندارد به نمایش در می آید.

نمونه پروژه های طراحی وب اپلیکیشن