مشاوره کسب و کار|بررسی مزایا، ویژگی ها و خدمات مشاوره کسب و کار حرفه ای

مشاوره کسب‌ و کار

مشاوره کسب و کار همانند مشورت کردن و دریافت مشاوره، یکی از راه‌های رشد در تمام زمینه‌هاست. همه‌ی ما در برهه‌های مختلف زندگی برای زمینه‌هایی هم‌چون تحصیل، روابط خانوادگی، سرمایه‌گذاری و … نیاز به مشاوره داریم. ارائه‌ی مشاوره از سوی افراد یا تیم‌هایی انجام می‌شود که در زمینه‌ی مورد نظر تخصص، دانش عمومی و تجربه‌ی کافی داشته باشند. یکی از انواع بسیار مهم مشاوره، مشاوره کسب و کار (business consulting) است.

چه در حال راه‌اندازی یک کسب و کار جدید باشید و چه قصد داشته باشید کسب و کار خود را گسترش دهید، بهره‌مندی از خدمات مشاوره کسب و کار (Business consulting services) می‌تواند کمک فراوانی برای شما باشد.

شرکت وب تب علاوه بر خدمات مشاوره کسب و کار، در زمینه مشاوره برندینگ نیز مشغول به فعالیت می باشد. اگر دوست دارید که با این خدمت آشنا شوید، روی لینک پایین کلیک کنید.

مشاوره کسب و کار چیست؟

در مشاوره کسب و کار شما مجموعه‌ی از رهنمودها و تجارب را برای موفقیت هر چه بیشتر دریافت می‌کنید. موفقیت و رشد در زمینه‌ی کسب و کار نیازمند دانش و مهارت کافی‌ست. بدیهی‌ست که همه‌ی ما از همان ابتدا به همه‌ی مفاهیم و اصول مسلط نیستیم. اما آیا این موضوع باید باعث شود شکست را تجربه کنیم؟

در حوزه‌های مختلف کسب‌وکار، راهکارهایی برای رشد و کسب درآمد بیشتر وجود دارند. ما باید این راهکارها را بیاموزیم. اما آیا نیاز است تمام آن‌ها را با تجربه و آزمون و خطا یاد بگیریم؟

در هر صنف و چهارچوبی که فعالیت کنیم، مسائل و اشتباهاتی می‌توانند سبب توقف، بازگشت به عقب و حتی شکست ما شوند. آیا نمی‌توان چنین مسائلی را پیش‌بینی و برطرف کرد؟ آیا ما باید با چشیدن طعم شکست بیاموزیم؟

مشاور کسب و کار (business consultant) کسی‌ست که شما را در تمام این مراحل همراهی می‌کند. در ادامه وظایف یک مشاور را بیشتر بررسی می‌کنیم. اما پیش از آن، ابتدا نگاهی گذرا به مزایای مشاوره خواهیم داشت.

مزایای مشاوره کسب و کار چیست؟

به‌طور خلاصه می‌توان گفت مزیت اصلی مشاوره کسب و کار، افزایش احتمال موفقیت و رشد هر چه بیشتر درآمد و سازمان شماست.

این هدف در خلال فعالیت‌های مختلفی محقق می‌شود. در یک مشاوره‌ی کسب‌وکار با بررسی شرایط سازمان شما و حوزه‌ای که در آن فعالیت می‌کنید، به شما کمک می‌شود تا بهترین تصمیم‌ها را بگیرید. بررسی راه‌ها و راهنمایی در خصوص روش‌های اجرای این راهکارها نیز بخش دیگری از مشاوره است.

مشاوره کسب و کار چه کاری انجام می دهد تا به کسب و کار شما کمک کند؟

با گرفتن تصمیم درست و مشاهده‌ی نتایج، شما می‌توانید شرایط را بهتر از قبل ببینید. مشاور به شما کمک می‌کند تا دید بازتری نسبت به موقعیت خود داشته باشید.

در هنگام مشاوره با دریافت اطلاعات علمی و تحلیل موقعیت‌ها، می‌بینید که راهکارها چطور سر بیرون می‌آورند. با اجرای هرچه بهتر این راهکارها با همکاری مشاور و راهنمایی‌های او، شما قدم به قدم به شرایط ایده‌آل نزدیک‌تر می‌شوید.

خدمات مشاوره کسب و کار مناسب چه حوزه هایی است؟

عکس خدمات مشاوره کسب و کار مناسب چه حوزه هایی است؟

مشاوره‌ی کسب و کار در حوزه‌های مختلفی ارائه می‌شود. به‌طور کلی می‌توان مشاوره را با توجه به نوع کسب‌وکار تقسیم‌بندی کرد. در این راستا انواع مشاوره عبارتند از:

 

مشاوره کسب و کار آنلاین

کسب‌ و کار آنلاین برای آن‌که موفق شود باید بتوانند از فضای رقابتی شدید فعلی، سربلند بیرون بیایند. شرکت‌های موفقی پیش از شما این مسیر را طی کرده‌اند. یک مشاور کسب و کار تجربیات این شرکت‌ها و رازهای موفقیت آن‌ها را با شما در میان می‌گذارد. شما باید بتوانید فضای آنلاین و پیش‌نیازهای آن را به‌خوبی بشناسید.

امکانات بسیاری در این حوزه وجود دارند که بی‌اطلاعی از آن‌ها سبب ورشکستی بسیاری از همکاران شما شده است. با دریافت مشاوره از چنین وضعیتی دوری کنید و خودتان را به‌روز و قدرتمند نگه دارید.

 

مشاوره کسب و کار کوچک

هر کسب‌وکاری با توجه به حجم و چشم‌اندازی که دارد، راه‌های متنوعی برای موفقیت پیش رویش است. برای مثال استراتژی‌های لازم برای موفقیت یک شرکت محلی با شرکتی بین المللی متفاوت است.

مشاور بر تمام این مباحث مسلط است و می‌تواند با توجه به المان‌های موجود شما را در بهترین مسیر برای رشد بیشتر قرار دهد.

اما علاوه بر این‌ها، مشاوره به حوزه‌های مختلف یک کسب و کار می‌پردازد. این حوزه‌ها عبارتند از:

 

مشاوره مدیریت کسب و کار

شاید بتوان مدیریت را چالش‌برانگیزترین بخش یک کسب‌وکار، به‌ویژه استارت‌آپ‌ها یا کمپانی‌های بزرگ دانست. مشاور با توجه به ویژگی‌های صنعت و حیطه‌ی فعالیت شما و با شناخت کافی از عوامل تاثیرگذار مالی، جغرافیایی و … شما را در مدیریت هر چه بهتر اوضاع همراهی می‌کند.

 

مشاوره‌ی عملیاتی

اجرای پروژه‌ها و عملیات‌های مختلف نیازمند ایجاد یک نقشه‌ی راه، عملکرد دقیق و ارزیابی است. این چرخه که در کنار مشاوره‌ای قوی قابل انجام است، به شما در بهبود هر چه بهتر فعالیت‌ها کمک می‌کند. شما در این بخش با استراتژی‌ها و بازخوردهای مختلف و نمونه‌های اجرا شده‌ی پیشین آشنا می‌شوید.

 

استفاده از امکانات

یکی از حوزه‌های مهم در مشاوره، کشف استعدادها و امکانات موجود است. این استعدادها و امکانات در راستای موفقیت شما به کار گرفته شده و باعث بهبود هر چه بهتر شرایط می‌شوند. برخی از امکانات هم‌اکنون در دسترس شما هستند. عدم استفاده از این امکانات تنها سبب از بین رفتن فرصت‌ها می‌شود. برخی از امکانات نیز باید با برنامه‌ریزی فراهم شوند و این امر با برنامه‌ریزی توسط مشاور امکان‌پذیر خواهد بود.

 

مشاوره در حوزه منابع انسانی

یکی از ستون‌های مهم که یک سازمان را استوار و قدرتمند می‌کند، نیروی کار و منابع انسانی‌ست. مشاوره کسب و کار به شما در شناسایی استعدادهای جدید و جذب و استخدام منابع انسانی جدید راهنمایی می‌کند. هم‌چنین شناسایی نقاط ضعف و جابه‌جایی نیروها در درون سازمان دیگر قدم مثبت مشاوره است.

 

مشاوره بازاریابی

هر اندازه نیز کیفیت کار بالایی داشته باشید، بدون بازاریابی موفق، شکست گریبان‌تان را خواهد گرفت. چه بسا همین حالا شرکت‌هایی با کیفیت کار به‌مراتب پایین‌تر از شما، درآمد بیشتری دارند. این هنر بازاریابی‌ست. شناخت بازار، آشنایی با روانشناسی مشتریان و … از جمله مفاهیمی‌ست که توسط مشاور در این زمینه به شما آموخته می‌شوند.

بهترین مشاور راه اندازی کسب و کار چه ویژگی هایی دارد؟

ویژگی‌های یک مشاور حرفه‌ای کسب و کار را در زیر به‌طور خلاصه بیان کرده‌ایم:

 • شناخت کافی از حوزه‌ی فعالیت مورد نظر
 • کنجکاو نسبت به شرایط صنعت مورد نظر
 • آگاه از دلایل موفقیت کمپانی‌های فعال در آن زمینه
 • بررسی پتانسیل‌های مالی و انسانی شرکت و کمک به بهره‌برداری کامل از آن‌ها
 • بررسی و ارائه‌ی پیش‌نیازها برای آغاز فعالیت
 • شناسایی حوزه‌های تاثیرگذار بازار در موفقیت شرکت
 • تهیه‌ی نقشه‌ی راه و تعیین مسیر
 • پشتیبانی پس از آغاز کار و بررسی روند و ثبت مشاهدات
عکس بهترین مشاور راه اندازی کسب و کار چه ویژگی هایی دارد؟
عکس مشاور کسب و کار چه وظایفی بر عهده دارد؟

مشاور کسب و کار چه وظایفی بر عهده دارد؟

وظایف مشاور کسب و کار را به‌شکلی ضمنی در بخش‌های قبل بیان کردیم. اما از دیدگاهی دیگر می‌توان گفت وظایف یک مشاور شامل موارد زیر می‌شوند.

 • نشان دادن امکانات و پتانسیل‌ها به منظور بهره‌برداری بیشتر.
 • تشریح اشتباهات و نقاط ضعف.
 • کمک به تصمیم‌گیری درست در مواقع حساس و …
 • فراهم کردن موقعیتی برای شکوفایی خلاقیت و توانایی شرکت.
 • ارائه‌ی آموزش‌ها و منابع مورد نیاز.
 • هم‌فکری و همراهی تیم راهبردی شرکت و تقویت آن‌ها برای آینده.

راه های دریافت مشاوره کسب و کار

شما می‌توانید به‌شکل‌های مختلف نسبت به دریافت مشاوره کسب و کار اقدام کنید. انتخاب این راه و نوع مشاوره به طور کامل به شرایط شما بستگی دارد. دو نوع برجسته‌ی مشاوره عبارتند از:

مشاوره تلفنی کسب و کار

در این صورت شما خود وظیفه‌ی ارائه‌ی گزارش‌ها و دریافت بازخوردها را به عهده دارید. پس از بررسی شرایط، رهنمودها از طریق تماس تلفنی با شما در میان گذاشته می‌شود. بهتر است در این شیوه مشاوره‌ی به شکلی منظم و دقیق عمل شود. گزارش‌ها را به‌شکلی دقیق ارائه کنید و راهکارها را نیز کامل اجرا کرده و بازخورد را منتقل کنید.

عکس مشاور کسب و کار چه وظایفی بر عهده دارد؟
عکس مشاوره حضوری کسب و کار

مشاوره حضوری کسب و کار

در مشاوره‌ی حضوری ممکن است شما در محل ارائه‌ی خدمات حضور یابید. هم‌چنین این امکان وجود دارد که مشاور را برای بررسی بیشتر و بهتر به محل شرکت خود فرا بخوانید. در این شرایط می‌توان نتایج بسیار بیشتری کسب کرد. چرا که مشاور از نزدیک با نوع فعالیت و چالش‌های پیش روی شما مواجه است و می‌تواند بیشتر و بهتر به شما کمک کند.

هزینه مشاوره کسب و کار

هزینه مشاوره با توجه به عوامل مختلفی تعیین می‌شود. برای مثال هزینه‌ای که برای مشاوره راه اندازی یک استارت‌آپ تعیین می‌شود، با مشاوره یک شرکت در حال فعالیت متفاوت خواهد بود.

هم‌چنین اگر در هر یک از حوزه‌هایی که در بالا معرفی کردیم مشاوره بخواهید، تعرفه‌ی متفاوتی برای آن در نظر گرفته می‌شود. به عنوان نمونه مشاوره‌ی «منابع انسانی»، فعالیت‌ها و برنامه‌ریزی‌های متفاوتی از «مشاوره بازاریابی» دارد. به همین نسبت هزینه‌ها و حجم کار و انرژی مورد نیاز نیز متفاوت خواهد بود.

مشاوره کسب و کار در تهران

یکی از خدمات مهم وب تب، مشاوره‌ی کسب‌وکارهای نوپا و فعال، در شهر تهران است. ما از جهاتی توجه به معیارهای مهم در موفقیت کسب و کار را، در این شهر دارای اهمیت بیشتری می‌دانیم. این موضوع دلایل متعددی دارد که در زیر به برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

 • شهر تهران به دلیل بالا بودن نرخ جمعیت، پتانسیل بالایی را از لحاظ کسب درآمد نسبت به دیگر شهرهای کشور دارد.
 • جمعیت بالای شهر خود یک معضل نیز برای کسب‌وکارها تلقی می‌شود. چرا که سطح رقابت در این شهر بسیار بالا بوده و گاهی کوچک‌ترین اشتباه می‌تواند سبب شکست شما شود.
 • به‌دلیل آن‌که تهران پایتخت کشور است، بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌هایی که در نقاط مختلف کشور فعالند، در این شهر دارای دفتر و خدمات هستند. از این رو موفقیت در شهر تهران می‌تواند شما را در مسیر گسترش فعالیت به نقاط دیگر ایران قرار دهد.

شرکت های مشاوره کسب و کار

حال که در جستجوی دریافت بهترین مشاوره کسب و کار هستید، انتخاب یک شرکت درست نکته‌ای حیاتی‌ست که نباید از آن غافل بود. شرکت‌های بسیاری در زمینه‌ی ارائه‌ی مشاوره فعالند. اما آیا همه‌ی آن‌ها می‌توانند موفقیت شما را تضمین کنند؟ قطعاً خیر.

در حقیقت این روزها مشاوره نیز خود بدل به یک کسب‌وکار شده است. از این رو می‌توان گفت شرکتی می‌تواند شما را در مسیر رشد همراهی کند، که پیش از این خود به موفقیت دست پیدا کرده باشد. اما چطور می‌توان این موفقیت را سنجید؟ در زیر پارامترهایی را طرح کرده‌ایم که به شما در شناسایی یک شرکت مطمئن کمک می‌کنند:

 • ارائه‌ی دقیق مشاوره و شرح واضح برنامه‌ها: شما به راحتی و با بررسی آن‌چه شرکت ادعا می‌کند و راه‌هایی که برای رسیدن به آن‌ها در نظر دارد، می‌توانید به مهارت و مسئولیت‌پذیری آن پی ببرید.
 • سابقه‌ی کار درخشان: پیش از آغاز هر نوع همکاری، می‌توانید پروژه‌هایی را که شرکت پیش از این اجرا کرده است بررسی کنید. موفقیت مشاوره‌ها در تجربه‌های پیشین خود معیاری برای سنجش عملکرد شرکت مشاوره است.
 • بهره‌مندی از امکانات: آیا شرکت از همه‌ی امکانات دیجیتالی و ابزار مارکتینگ بهره برده و قدرت مانور و برنامه‌ریزی دارد؟
 • بهره‌مندی از تیم مشاوره‌ی قوی: اصلی‌ترین اهرم قدرت در یک شرکت مشاوره، تیمی از افراد متخصص است. آیا اعضای تیم مشاوره از دانش و مهارت کافی برخوردارند؟
 • بررسی هزینه‌: توجه به بُعد اقتصادی قرارداد مشاوره، دیگر موضوعی‌ست که باید به آن توجه کنید. شما به عنوان یک کسب‌وکار باید بتوانید تصمیمی درست در صرف هزینه‌ی مناسب و دریافت بهترین بازخورد از آن بگیرید.

هزینه مشاوره با توجه به عوامل مختلفی تعیین می‌شود. برای مثال هزینه‌ای که برای مشاوره راه اندازی یک استارت‌آپ تعیین می‌شود، با مشاوره یک شرکت در حال فعالیت متفاوت خواهد بود.

هم‌چنین اگر در هر یک از حوزه‌هایی که در بالا معرفی کردیم مشاوره بخواهید، تعرفه‌ی متفاوتی برای آن در نظر گرفته می‌شود. به عنوان نمونه مشاوره‌ی «منابع انسانی»، فعالیت‌ها و برنامه‌ریزی‌های متفاوتی از «مشاوره بازاریابی» دارد. به همین نسبت هزینه‌ها و حجم کار و انرژی مورد نیاز نیز متفاوت خواهد بود.

با دریافت مشاوره کسب و کار خود از شرکت وب تب به اوج صعود کنید

وب تب با بهره‌مندی از تیمی خبره و با تجربه، توانسته است تا به امروز، بهترین نتایج را در زمینه‌ی مشاوره کسب و کار به‌دست بیاورد. رضایت حداکثری مشتریان، به‌روزرسانی مداوم دانش و مهارت کارکنان، استفاده از بهترین ابزار و به‌روزترین استراتژی‌ها تنها بخشی از نشانه‌های قدرت وب تب در این زمینه‌اند.

همین امروز با انتخاب درست و دریافت مشاوره‌ی رایگان از کارشناسان ما، مسیر کسب و کار خود را تغییر دهید و به اوج صعود کنید.

سوالات متداول

چرا به مشاوره کسب و کار نیاز داریم؟

پیش از شما بسیاری از افراد راه‌های مختلف را امتحان کرده‌اند. شما می‌توانید با دریافت مشاوره راه‌های پربازده و راه‌های نامناسب را شناسایی کرده و انتخابی درست را تجربه کنید.

چرا باید برای مشاوره هزینه پرداخت کنم؟

در مسیر رشد سازمان، شما همواره ممکن است با تصمیمی اشتباه، هزینه‌های سنگینی را به خود تحمیل کنید. پرداخت هزینه‌ی مشاوره تنها راهی‌ست که می‌توانید شما را از زیان دور نگه دارد. پس بهتر است یک مشاور کسب و کار امین داشته باشید.

آیا شما به همه‌ی کسب و کارها مشاوره می‌دهید؟

بله، وجود اعضای دارای سابقه در تیم مشاوره، باعث شده است وب تب در زمینه‌ی صنایع و تجارت‌های مختلف حرفی برای گفتن داشته باشد.

پشتیبانی شما به چه شکلی انجام می‌شود؟

بسته به نوع قرارداد و خواسته‌های شما، پشتیبانی می‌تواند به‌صورت تلفنی یا حضوری انجام شود. هم‌چنین برنامه‌ریزی‌ها برای مشاوره با توجه به حجم کار و هدف‌گذاری‌های شما تعیین می‌شوند.