الگوریتم کافئین گوگل چیست؟ قراری با گوگل به صرف قهوه

هنگامی که ما درباره الگوریتم های گوگل به بحث با وبمستران دیگر می پردازیم، همواره بحث سر معرفی الگوریتم های گوگل مانند الگوریتم پاندا، الگوریتم پنگوئن و.. می باشد و در مورد الگوریتم هایی مانند الگوریتم کافئین کمتر بحث می شود.

  البته کاملا نیز منطقی است. این الگوریتمها تاثیر مستقیمی بر جایگاه وب سایت ها در نتایج جست و جوی گوگل دارد و به همین دلیل است که وبمسترها و کارشناسان گوگل علاقه دارند که اطلاعات بیشتری درباره این الگوریتم ها کسب کنند.

به طور کلی می توان گفت که الگوریتم هایی که تا حال حاضر از طرف گوگل ارائه گردیده است، به دو دسته تقسیم می شوند.

این دو دسته شامل الگوریتم های تاثیر گذار بر نتایج جست و جو و الگوریتم های تاثیرگذار بر موتور جست و جو می باشد.

الگوریتم های تاثیرگذار  بر موتور جست و جو باعث می شوند که ربات های موتور جست و جو بهینه تر گردد. این بهینه سازی می تواند در زمینه سرعت ایندکس (Index) صفحات وب، پشتیبانی بیشتر از محتواهای تصویری مانند عکس، ویدئو و….. باشد. 

کاری که الگوریتم کافئین برای موتور جست و جو می کند، دقیقا همان چیزی است که در بالا ذکر کردیم یعنی افزایش بازدهی موتور جست و جو. با ما همراه باشید تا با نحوه کار این الگوریتم گوگل و تاثیر آن بر موتور جست و جو به طور کامل آشنا شوید.

الگوریتم کافئین گوگل چیست؟

برای اینکه به شما توضیح دهیم الگوریتم کافئین چیست و چه کاربردی دارد، بیاید به سال های قبل از 2009 و قبل از ارائه این الگوریتم برگردیم. در آن زمان ها، وظیفه گشت و گذار در اینترنت و پیدا کردن محتواهای جدید بر عهده سیستمی به اسم ایندکس بود. 

مشکلی که این سیستم قدیمی داشت، این بود که کلمات کلیدی (عبارتی که توسط کاربران مورد جست و جو قرار می گیرد) را در دسته بندی مختلف متناسب با محتوا تقسیم می کرد. در این دسته بندی، یک سری از محتواها  و کلمات کلیدی زودتر توسط این سیستم ایندکس می گردید و برخی از دسته بندی ها، محتوایشان توسط این سیستم به صورت ماهیانه نیز ایندکس نمی گردید.

 به هدف رضایت کاربران و قراردادن جدیدترین مطالب در نتایج جست و جو، الگوریتم کافئین در سال 2009 توسط گوگل ارائه گردید.

قیمت سئو سایت

چه تغییراتی با ارائه الگوریتم کافئین در موتور جست و جوی گوگل صورت گرفت؟

با ارائه این الگوریتم ساختار ایندکس کردن وب سایت ها که قبلا طرح و برنامه ریزی مشخصی برایش وجود نداشت، تغییر پیدا کرد.

در حال حاضر و طبق گفته های کارکنان گوگل، الگوریتم کافئین تا حدودا 5 برابر سرعت ایندکس بالاتری دارد (این جمله یعنی اینکه روزانه، صفحات بسیار بیشتری توسط این الگوریتم ایندکس می شود).  البته فقط این نیست و جست و جوی معنایی شرکت گوگل نیز  رشد پیشرفته ای پیدا کرد. در حقیقت می توان گفت که الگوریتم مرغ مگس خوار نمونه ای پیشرفته  از الگوریتم کافئین می باشد. مرغ مگس خوار با سرعت و دقت خود سعی دارد که درک جست و جوی معنایی را گسترش دهد. جست و جوی معنایی به این معنا می باشد که ارتباط بین کلمات سرچ شده نیز در لیست نتایج جست و جو تاثیر گذار باشد. همین الان در موتور جست و جوی گوگل سه کلمه شیر مادر، سرعت شیر و جنس شیر را سرچ کنید. 

نتیجه جست و جو ها را مشاهده کردید؟ این تفاوتی است که جست و جوی معنایی اعمال می کند که شروع آن با الگوریتم کافئین بود.

آیا الگوریتم کافئین تاثیری بر جایگاه وب سایت ها دارد یا خیر؟

یکی از آن دسته سوالات بسیار جالب و چالش برانگیزی  است که یک بار، شخصی از من پرسید.

جواب این سوال هم بله و هم خیر است. 

بله از این لحاظ که با ارائه الگوریتم کافئین صفحات بسیار بیشتری از دنیای اینترنت ایندکس می گردد و هر چه قدر مطالب بیشتری در دنیای وب ایندکس گردد، رقابت و کسب جایگاه نیز سخت می گردد. بنابراین ارائه الگوریتم کافئین باعث شده است که برای کسب جایگاه های بهتر، وب سایت شما باید آپدیت و به روز باشد. در غیر این صورت از دور رقابت خارج خواهید شد. 

حالا وقت این است که به دلیل اینکه الگوریتم کافئین تاثیری بر جایگاه ها ندارد، بپردازیم. خیلی واضح است. الگوریتم کافئین در حال حاضر یعنی در سال 2020 و پس از گذشت 11 سال، جزو 200 فاکتور تاثیرگذار بر رتبه وب سایت نیست. هم چنین این الگوریتم اصلا با نوع محتوا، وب سایت و مسائل دیگر سر و کله ندارد و فقط و فقط فوکوس و زوم آن روی ایندکس هر چه بیشتر و  دسته بندی  هر چه بهتر صفحات وب است.

خدمات سئو سایت

مزایای الگوریتم کافئین بر نتایج جست و جو چه بود؟

مزایای الگوریتم کافئین بر نتایج جست و جوی گوگل بسیار زیاد است. ما در این لیست به مهم ترین فواید الگوریتم کافئین می پردازیم:

  1. سرعت بالای ایندکس: در طی این مقاله چندین بار به این عامل اشاره گردید و بار دیگر نیز عرض می کنیم که این الگوریتم سرعت ایندکس مطالب وب سایت را نسبت به گذشته، بسیار بهبود بخشیده است.
  2. حجم مطالب ایندکس: الگوریتم کافئین بر تعداد صفحات ایندکس شده نیز تاثیرگذار بود و امروزه صفحات بسیار بیشتری توسط موتور جست و جو ایندکس می شوند.
  3. رضایت کاربران: با توجه به ارائه محتوای به روز و آپدیت به کاربران، رضایت کاربران نیز بالاتر می رود.

و….

 

امیدوارم از این مقاله نیز لذت برده باشید. در صورتی که قصد دارید برای بالا بردن رتبه سایت خود در گوگل تلاش کنید و اما وقت کافی ندارید؛ سامان دهی سئو وب سایت خود را به ما یعنی تیم وب تب بسپارید. 

حتما در بخش نظرات با ما در ارتباط باشید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.