الگوریتم شاهین گوگل | وقتی که الگوریتم کبوتر رقیب پیدا می کند.

در این قسمت از مقالات الگوریتم های سئو گوگل ما به بررسی الگوریتم شاهین گوگل می پردازیم.

به نظر شما نام گذاری الگوریتم های گوگل تا چه حد صحیح است؟ شاید ما از نکات زیادی بی خبریم چون نحوه انتخاب نام الگوریتم به خصوص برای شاهین گوگل یا Google Hawk منطقی به نظر می رسد. اگر نگرانی از تاثیرات ناگهانی الگوریتم های جدید گوگل شما را به این صفحه کشانده است، باید به شما بگویم که الگوریتم شاهین گوگل مثل الگوریتم پاندا خودش را با تمام نتایج جستجو درگیر نمی کند. الگوریتم google hawk بیشتر بر روی سئو محلی یا همان local seo تمرکز دارد؛ گویا شاهین گوگل یک شکارچی محلی است. اگر از سئوی محلی استفاده نمی کنید هم خواندن این مقاله و شناخت الگوریتم هاک آمادگی شما را نسبت به تغییرات و آپدیت های ناگهانی در آینده بالاتر خواهد برد.

در این مقاله از وب تب بررسی الگوریتم شاهین گوگل و تاثیرات آن بر سئو سایت هدف ما خواهد بود. این الگوریتم در اوایل شهریور 96 پا به عرصه ی ظهور گذاشت. همانطور که گفتیم سئوی محلی جایی بود که طراحان این الگوریتم روی آن زوم کرده بودند. 

الگوریتم google hawk چه می کند؟

در سئو محلی شما سعی می کنید فروشگاه یا کسب و کار خود را روی نقشه به مردم معرفی کنید. خب حالا الگوریتم Hawk گوگل چه نقشی این ما بین ایفا می کند؟ چند رستوران با نام های مشابه سراغ دارید؟ مثلا کله پزی امیرخان یا رستوران اکبر جوجه در مازندران! آیا فقط یک بیزینس با این نام وجود داشت و بقیه اسم های مشابه باید فیلتر و از نتایج حذف می شدند؟ قبل از الگوریتم شاهین گوگل این ها همه مشابه محسوب شده و حذف می شدند و تنها یک اکبر جوجه ی خوش شانس در آن محله باقی می ماند. این شباهت و فیلتر شدن حتما براساس نام هم نبود و ممکن به خاطر همسایگی با یک کسب و کار مشابه شما کار شما، فیلترینگ برایتان اتفاق بیافتد.

یک مثال ساده ی دیگر برایتان می زنم. فست فود هایدا در تهران که فقط غذای سرد سرو می کند در اوایل دهه 80 به شدت معروف شد. همین موضوع باعث شد افراد بسیاری برای فروش اغذیه سرد با همین نام اقدام کنند. اگر شما فقط این اسم را شنیده بودید و داشتید روی نقشه ی گوگل (google maps) دنبال آن می گشتید، آیا حتما همان هایدا مشهور را پیدا می کردید؟ الگوریتم هاک این موضوع را حل کرده است.

خدمات سئو سایت

دلیل نام گذاری الگوریتم شاهین

خیلی کم پیش آمده که گوگل رسما یک الگوریتم را معرفی کند یا نام و تاثیر آن بر سئو سایت را به شما گوشزد کند. اغلب این اسم ها توسط نویسندگان متخصص سئو در سایت های مرجع انجام شده است. آنها وقتی چیزی را به تازگی کشف می کنند، ویژگی های آن را تحت نامی توجیه پذیر قرار می دهند.

شاهین (Hawk) متخصص شکار موش کور (possum) است. از طرفی می توان الگوریتم Hawk را ورژن بهبود یافته ی الگوریتم possum دانست. الگوریتم possum به افراد اجازه داد تا چند آدرس را در یک مکان ثبت کنند. شاید برای شما سوال شود که این به چه معنی است؟ اصلا مگر می شود چند آدرس در یک مکان باشد؟ دید خود را بازتر کنید و یک پاساژ چند طبقه را در نظر بگیرید. مشکل حل شد! البته الگوریتم موش کور خیلی موفق نبود، زیرا چند آدرس ثبت می شدند ولی نحوه ی فیلتر شدن معمولا به نفع قدیمی ترها بود. الگوریتم شاهین با ورود خود به کسب و کارهای جدید و کوچک شانسی برای مطرح شدن داد. با حضور الگوریتم hawk تمام کسب و کارها، حتی در صورت نزدیک بودن تشابه توانستند جای خود را روی نقشه ی گوگل داشته باشند.

سئو سایت در تهران

چگونه با شاهین گوگل دوستی کنیم؟

اگر بعد از اعمال تغییرات مربوط به الگوریتم Hawk رتبه ی شما افت داشته است، نیاز است که شما مواردی را بررسی و اصلاح کنید. اولا رتبه ی صحیح خود را با استفاده از حالت ناشناس مرورگر اینترنتی (incognito) پیدا کنید. سپس مواردی زیر را دنبال کنید.

بررسی اطلاعات ثبت شده برای الگوریتم هاک

ویرایش نقشه ی گوگل برای عموم مردم امکان پذیر است و ممکن است تایید هم بشود. اطلاعاتی که به صورت ناشناس مشاهده می کنید، آن چیزی است که همه ی افراد تحت جستجوی این عبارت می بینند. تلفن تماس، آدرس، ایمیل هر چیزی که آن جا وجود دارد را اعتبارسنجی کنید. ممکن است به صورت عمدی یا سهوی اشتباه انجام شده باشد و تحت تاثیر آن باشید. الگوریتم hawk این ها را مشاهده می کند.

دریافت review و rating

این دو مورد که شامل نظرسنجی کاربران است و به صورت کامنت و ستاره مشخص می شود، بسیار اثر گذار است. اگر کیفیت کار و رفتار شما مناسب باشد، حتما مشتریانی ثابتی دارید. از آنها درخواست کنید که نظرات واقعی خود را در آن صفحه با مردم به اشتراک بگذارند. برای ترغیب مشتریان جدید به امتیاز دادن هم می توانید تخفیف یا جایزه ای در نظر بگیرید. چای، قهوه، نان سیر، قارچ سوخاری و … هر کدام می توانند برای شما 5 ستاره و یک بازاریابی دیجیتال عمری را به ارمغان بیاورند.

آپدیت محتوای سایت

این موضوع احتمالا برایتان تکراری شده است. هر جا که کار گره می خورد با تولید محتوای جدید روبرو می شوید و در مورد الگوریتم google hawk نیز همین طور است. شاهین گوگل دوست دارد نام محله ی شما را در عنوان یا برچسب و … مشاهده کند. شما می توانید برای نام شهر، خیابان و حتی کوچه فرعی تان محتوا داشته باشید. مثلا سفره خانه سنتی در تهران، کافی شاپ در زعفرانیه و رستوران ولیعصر ناهید غربی می توانند کلمه ی کلیدی یک محتوا باشند.

سفارش سئو سایت

نتیجه گیری

الگوریتم google hawk خیلی ساده سعی داشت که با درک کسب و کارهای کوچک به آنها شانس خودنمایی بدهد. شاهین گوگل می خواست تا در نهایت تیزبینی کسب و کارهای بسیار نزدیک به هم مثل یک پاساژ را تفکیک کند. آنچه به نظر می آید، گوگل سعی داشته تا کاربر پسند رفتار کند. پیشنهاد وب تب این است که با انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای تولید محتوا، ثبت دقیق اطلاعات سئو محلی و تشویق مشتریان به ثبت نظر برای شما (ترجیحا مثبت) از الگوریتم هاک در راستای بهبود سئو سایت خود استفاده کنید. 

امیدوارم از مقاله زیر لذت کافی برده باشید. اگر قصد سئو و بهینه سازی وب سایت خود را دارید، با تیم وب تب در ارتباط باشید.

 

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.