الگوریتم دزد دریایی گوگل (pirate) | الگوریتم های گوگل فقط باغ وحش نیست.

وایکینگ ها را به یاد دارید؟ مهم ترین شغل مردم اسکاندیناوی که در حال حاضر از خوشبخت ترین مردمان دنیا هستند، دزدی دریایی بود. البته وضعیت فعلی آنها حاصل دزدی های که از دریا برایشان باقی مانده نیست. فرهنگ آنها به کلی تغییر کرد و این تغییر تحت فشار یک اهرم خارجی مثل گوگل هم نبود. الگوریتم pirate از روی نحوه ی کار دزدان دریایی برداشته شد. آنها به کشتی های مختلف حمله بر می شدند و در اواخر کار که کشتی ها با موتورخانه کار می کرد، به سوخت آنها هم رحم نمی کردند. در مقابله با دزد دریایی، کشته، اسیر یا در وسط دریایی عظیم بدون اموال خود رها می شدید. قطعا لازم بود که یک نیروی بالادستی به این وضع رسیدگی کند.

الگوریتم دزد دریایی (pirate) از سال 2012 معرفی شد. در سال 2014 یک بروزرسانی بر روی این الگوریتم بوجود آمد. در واقع نیروی بالادستی اقیانوس وب، گوگل بود که باید جلوی دزدان دریایی را به نوعی می گرفت. الگوریتم دزد دریایی گوگل با دزدی اموال سایت ها، یعنی محتوا (content) مبارزه می کند. در این مقاله از دسته مقاله های انواع مختلف الگوریتم گوگل با نحوه ی کار الگوریتم pirate آشنا خواهید و تاثیرات آن در سئو سایت را خواهید شناخت.

الگوریتم دزد دریایی چه وظیفه ای دارد؟

دزد دریایی گوگل وظیفه ی شناسایی محتوای دزدی یعنی همان محتوای کپی شده را بر عهده دارد. الگوریتم pirate در راستای رعایت قانون کپی رایت پا به عرصه وب گذاشت تا محتوای دزدی را جریمه کند.

سئو سایت در تهران

الگوریتم pirate چگونه با محتوای دزدی برخورد می کند؟

اگر منتظر هستید که تداخلات الگوریتم دزد دریایی و الگوریتم پاندا گوگل را شاهد باشید، خیلی دل خوش نکنید. الگوریتم دزد دریایی بیشتر بر روی محتوای غیر رایگان تمرکز دارد. متنی که شما روی وب سایت گذاشته اید تا مشتری بخواند و بعد در مورد خرید محصول تصمیم بگیرد، یک محتوای رایگان حساب می شود؛ بدون شک محصول فیزیکی را نمی شود از سایت دزدید ولی محصولاتی که به صورت دیجیتال ارائه می شوند، همیشه امکان دزدی محتوا برای آنها وجود دارد.

الگوریتم pirate به عکس (تصاویر استوک)، متن (قالبا pdf و کتابهای ارزشمند)، صوت (پادکست و موزیک)، محصولات دانلودی (برنامه های موبایل یا دسکتاپ) و در آخر مهمترین موضوعی که تازگی حتی در محتواهای فارسی مشهود است، نشر غیرقانونی و رایگان ویدیو هدف الگوریتم دزد دریایی گوگل قرار گرفته اند. همین موضوع باعث شده که 70% سایت های دانلود فیلم و سریال رایگان به دریاچه ی تلگرام مهاجرت کنند. جایی که فعلا برای دزدان دریایی امن تر است.

البته مثل سرقت های درون شهری، لازم است شما در بیشتر موارد بعد از سرقت بروید و شکایتی تنظیم کنید؛ الگوریتم pirate به شکایت شما گوش خواهد داد و سارق محتوای شما را مجازات خواهد کرد. در سایت های داخلی p30download آینه ی عبرت الگوریتم pirate شد و به خاطر شکایت های پر تعداد داخلی و خارجی، رتبه ی خود را در تمام کلمات کلیدی از دست داد. محتوای این سایت بیشتر شامل دانلود بازی و اپلیکیشن بود؛ ولی به هر حال سخت است رتبه هایی که برای آنها دست به سرقت زده ای، صبح فردا همه از دم بروند!

روش گزارش محتوای دزدی به گوگل

سرویسی به نام DMCA کوتاه شده ی عبارت Digital Millennium Copyright Act وجود دارد. نام این سرویس از یک قانون 30 ساله در آمریکا گرفته شده است. به جهت حفظ منافع تولید کنندگان محتوا و رعایت قوانین کپی رایت این قانون در آمریکا تصویب شد و در سال 2012 همزمان با پایان فرضی دنیا، دنیای سارقان محتوا در خطر نابودی قرار گرفت. گوگل در این سال واحدی به نام DMCA راه اندازی کرد. اگر محتوای شما دزدیده شده با این روش شما به الگوریتم pirate شکایت می برید و آن الگوریتم برای حذف سارقین از نتایج جستجو اقدام می کند. این شکایت نامه شامل هر نوع محتوای رایگان (free) وغیر رایگانی می شود. 

برای انجام این کار به DMCA مراجعه کنید. در این صفحه یک فرم شکایت به شما می دهند، تا پر کنید. آنچه زیباست سکوت و عدم وجود صف انتظار است! در ادامه تصویر فرم را مشاهده می کنید. در قسمت اولیه نام و مشخصات شخصی از شما گرفته می شود. کمی که به پایین اسکرول کنید، فیلد های اصلی را می بینید. 

 • در فیلدی که زیر عبارت Identify and describe the copyrighted work قرار گرفته است، شما توضیحات خود و دلایلی که نشان می دهد محتوا از شما ربوده شده و صاحب امتیاز اصلی هستید را شرح می دهید.
 • در فضای که زیر عبارت Where can we see an authorized example of the work قرار دارد شما باید آدرس url آن صفحه از سایت خود، که محتوای آن سرقت شده است را برای الگوریتم pirate وارد کنید.
 • در جای خالی زیر عبارت Location of infringing material باید آدرس url صفحه ای از سایت رباینده که محتوای شما در آن قرار گرفته است را به گوگل بدهید.
 • در ادامه شما با زدن چند تیک، یک تاریخ و امضا، اعلام می دارید که بدون هیچ گونه ی اجازه ی قانونی از طرف شما یا وکیلتان این اطلاعات برداشته شده اند؛ سپس فرم را submit و برای واحد پیگیری الگوریتم pirate ارسال می کنید.

مشاوره سئو سایت

 

الگوریتم pirate با شکایت اثبات شده چطور برخورد می کند؟

اولویت اول الگوریتم دزد دریایی در این موارد، حذف آن url گزارش شده است. اگر سایت در حد و اندازه ی پی سی دانلود، قوانین کپی رایت را زیر پا گذاشته باشد، بله رتبه ی خود را در تمام کلمات کلیدی از دست می دهد. یعنی سئو سایت شما در صورت به طور کلی جریمه می شود که دزدی محتوا را پیشه ی خویش کرده باشید.

روش دوستی با الگوریتم دزد دریایی گوگل

  خیر! این بار قرار نیست فقط تولید محتوای یونیک و دست اول داشته باشید. ممکن است شما تولید محتوای کاملا قانونی و مناسبی انجام بدهید، ولی بعد از مدتی خبردار شوید که الگوریتم دزد دریایی گوگل شما را جریمه کرده است. متاسفانه دزدی های سیستماتیکی وجود دارند که الگوریتم pirate فقط با کمک و اثبات شما از پس آنها بر می آید.

  فرض کنید شما هر سه روز یا هر هفته یک پست در سایت خود قرار می دهید. قطعا نسبت به سایتی که هر روز در حال آپدیت محتواست، شما سرعت ایندکس کمتری خواهید داشت. خب حالا اگر آن سایتی که هر روز آپدیت می شود، از محتوای شما و چند وب سایت دیگر سرقت کرده باشد و اولین بار گوگل آن محتوا را روی سایت وی دیده و ایندکس کرده باشد؛ آیا شما سارق محتوا هستید، یا او؟ 

  پیشنهاد وب تب این است که در موارد این چنینی حتما به dmca در کنسول گوگل مراجعه کنید. فیلد اول توضیحات که بالاتر ذکر کردم باید توضیح بدهید، اینجا ارزشی دو چندان دارد. در این قسمت از فرم شرح بدهید که چرا شما صاحب محتوا هستید و از شواهدی مثل زمان انتشار و … را وارد کنید.

  خدمات سئو سایت

  نتیجه گیری

  از آنجا که پیشگیری همیشه بهتر از درمان است، چند مورد را همیشه برای انتشار محتوا در ذهن داشته باشید.

  • سعی کنید برای نشر محتوا و دوستی با الگوریتم pirate گوگل را به ایندکسی که خودتان می خواهید، عادت دهید. مثلا گوگل جان روزهای فرد ساعت 2 بعد از ظهر به ما سر بزن، ناهار محتوا در خدمتیم.
  • در سرچ کنسول گوگل ابزاری برای ثبت درخواست ایندکس وجود دارد. استفاده از آن در زمان هایی که انتشار محتوای شما نظم خاصی ندارد، توصیه می شود.
  • لینک داخلی داشته باشید، مثلا الگوریتم های گوگل دسته ی مادر این صفحه است. با این روش دزدی محتوا سخت تر می شود.

  نظرات و تجربیات سئو سایت خود را با وب تب در میان بگذارید. آموختن برای همه مناسب است.

   

  دیدگاه شما

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.