بک لینک PBN چیست؟ آیا بک لینک PBN پنالتی دارد؟

بک لینک PBN چیست؟ آیا بک لینک PBN پنالتی دارد؟

با توجه به اهمیت بسیار بالای الگوریتم گوگل برای بک‌ لینک‌ها، کارشناسان سئو اهمیت بسیاری برای بک لینک‌ سازی قائل هستند. یکی از معروف‌ترین شیوه‌های کاربردی و مورد علاقه سئو کاران، استفاده از شیوه بک لینک PBN (Private Blog Network ) به معنای شبکه بلاگ‌های اختصاصی است. در این مقاله به بررسی سوال بک لینک PBN چیست و همینطور واکنش گوگل نسبت به اینگونه لینک‌های اختصاصی ارجاعی خواهیم پرداخت.

خدمات سئو سایت

بک لینک چیست و چرا مورد توجه است؟

بک‌ لینک به هرگونه لینکی که از سایر سایت‌ها به سایت شما داده شود نام دارد. این لینک‌ها از نظر الگوریتم امتیاز دهی گوگل به نام پیج رنک بسیار مورد اهمیت هستند. از نظر گوگل وب‌سایت‌هایی که لینک‌های بیشتری از سایر سایت‌ها دریافت می‌کنند به عنوان سایت مورد علاقه و مرجع مردم شناخته شده‌اند. گوگل امتیاز پیج رنک را برای وب‌سایت‌ها از ۱ به معنای کمترین تا ۱۰ به معنای بیشترین امتیاز طبقه‌بندی می‌کند. و مهم‌ترین معیار گوگل برای این امتیاز دهی، میزان و اعتبار بک‌ لینک‌های یک سایت‌ است.

بک لینک‌ها انواع و اقسام مختلفی دارند و یکی از مهم‌ترین و مورد توجه ترین آن‌ها، استراتژی بک لینک به روش PBN است. در ادامه به معرفی دقیق این شیوه خواهیم پرداخت.

تعریف بک لینک PBN

بک لینک PBN چیست؟

ایجاد تعدادی وب‌سایت برای ساخت بک لینک برای یک سایت خاص ، بک لینک PBN نام دارد. این نوع سیستم بک لینک سازی در دو دهه‌ی اخیر بسیار مورد توجه وب‌مستران بوده است. این شیوه که به معنای ایجاد یک شبکه‌ی گسترده از وبلاگ‌های گوناگون است تا به یک سایت هدف تعداد زیادی بک لینک با کلید واژه‌های گوناگون بدهند. در این سیستم به تعداد وب سایت به صورت شبکه‌ای مورد نیاز است، این وب‌سایت‌ها لازم است تا در لایه‌های گوناگون برای وب‌سایت هدف لینک‌سازی کنند.

مشاوره سئو سایت

روش ایجاد یک ساختار PBN

برای ایجاد یک سیستم PBN لازم است وب‌سایت‌های موجود در شبکه با فعالیت‌ خود ارزش و اعتبار خود را به سایت هدف منتقل کنند. بنابراین لازم است که زمان و انرژی زیادی را روی چندین سایت صرف کنید تا یک شبکه ارزشمند بک لینک برای سایت هدف خود بسازید.

 اما با بنابر تجربه، روش‌های ساده و سریعتری نیز برای ایجاد یک شبکه PBN وجود دارد. کارشناسان سئو توصیه کرده اند که برای صرفه جویی در ایجاد شبکه بک لینک سازی، وب مستران اقدام به خرید سایت‌های بازنشسته و دارای اعتبار کنند. این نوع سایت‌ها با توجه به اینکه دارای قدمت و اعتبار از نظر گوگل هستند، می‌توانند در زمان شما برای ساخت شبکه، بسیار صرفه جویی کنند. همچنین با توجه به اینکه این سایت‌ها در طول حیات خود تا کنون به سایت‌ شما لینک نداده‌اند،‌ می‌توانند آثار بک‌ لینک‌ها را قوی‌تر کنند.

پس از جمع‌آوری تعدادی وب‌سایت برای ایجاد شبکه بک لینکی لازم است تا با تولید محتوای مداوم، بک لینک‌هایی با تعداد استاندارد و لایه لایه منتشر کنید. تا شاهد بهبود پیج رنک سایت مقصد خود باشید.

ساخت بک لینک پی بی ان

آیا بک لینک PBN پنالتی دارد؟

روز به روز حساسیت الگوریتم‌های نظارتی گوگل افزایش می‌یابد. همچنین با اضافه شدن قابلیت هوش مصنوعی در این سال‌ها الگوریتم‌های گوگل هوشیارانه تر عمل می‌کنند. PBN نوعی ابزار سودمند برای بهبود رتبه و امتیاز سئو از نظر وب‌مستران و کارشناسان سئو است. هر روشی برای بهبود سئو؛ از تولید محتوا تا فرآیند بک لینک سازی نیازمند اقداماتی اصولی و استاندارد است تا توسط الگوریتم‌های گوگل مضر شناسایی نشود. بک لینک سازی شبکه‌ای نیز درصورتی که ازاصول صحیح در اجرای آن استفاده شود می‌تواند نتایج درخشانی را به ارمغان بیاورد. اما درصورتی که به صورت اصولی و با عجله انجام پذیرد می‌تواند خطرناک باشد.

به طور کلی اقدامات زیر در ساخت PBN می‌تواند منجر به دردسر پنالتی برای وب‌سایت‌ها شود:

استفاده بی رویی از بک لینک

 یکی از اشتباهات بزرگ در ساخت لینک‌های شبکه‌ای، استفاده بسیار زیاد از لینک‌ ارجاعی است. برخی تصور می‌کنند که هرچه در سایت‌های خود از تعداد بیشتری لینک ارجاعی به سایت مقصد استفاده کنند، نتیجه بهتری می‌گیرد. اما اینطور نیست. الگوریتم گوگل به محض فعالیت غیر معمول سایت‌های شما به آن‌ها مشکوک خواهند شد و درصورت شناسایی می‌تواند منجر به پنالتی شوند.

سایت‌ های تازه تاسیس

 برخی وب‌مستران برای اجرای شبکه PBN اقدام به تاسیس تعداد زیادی سایت می‌کنند و پس از بارگزاری چند محتوا شروع به درج بک لینک‌های تکراری برای سایت هدف خود می‌کنند. باتوجه به اینکه سایت‌های تازه تاسیس نیاز به زمان زیادی برای کسب اعتبار از گوگل و ایندکس مطالب خود دارند. درصورتی که همان ابتدا شروع به لینک سازی کنند علاوه بر اینکه لینک‌های ساخته شده توسط آنان اعتباری ندارد، حتی می‌تواند سایت مقصد را متحمل پنالتی کند. همانطور که پیش‌تر گفته شد،‌بهتر است در فرآیند شبکه سازی PBN صبر و حوصله زیادی به خرج داد و حتی با خرید دامنه‌های قدیمی و دارای اعتبار شبکه بک لینک را غنی‌تر ساخت.

عدم رعایت اصول لایه‌ ای در بک لینک

 یکی از مهم‌ترین تکنیک‌ها در افزایش اثرگذاری استراتژی PBN استفاده از لینک سازی و لینک دهی به صورت چند لایه‌ای است. هرچه تعداد لینک‌ها به صفحات گوناگون سایت مقصد متنوع تر و دارای کلید واژه‌های غنی‌تری باشند، اثر گذاری استراتژی PBN بسیار بیشتر خواهد بود. لذا توصیه شده است که حتما در این فرآیند از لندینگ‌ پیج‌های گوناگونی در سایت‌ مقصد برای بک لینک گرفتن استفاده کنید.

محتوای کم ارزش

با معرفی الگوریتم پاندا توسط گوگل، سایت‌هایی که در گذشته با محتوا‌ی اسپم و کم ارزش به رتبه‌های بالا می‌رفتند، متوقف شدند. یکی از اقدامات این الگوریتم امتیاز دهی بیشتر به سایت‌هایی بود که محتوایی غنی و مفید ارائه می‌دادند. همچنین سایت‌هایی که از نظر پاندا دارای رتبه بهتری بودند، بک‌ لینک‌هایی که می‌ساختند نیز با ارزش‌تر بود. برخی افراد در ساخت شبکه PBN توجهی به محتوای سایت‌های خود ندارند و صرفا به دنبال ایجاد محتوای اسپم و درج بک لینک هستند. استفاده از روش محتوای اسپم در ساختار شبکه PBN نه تنها نمی‌تواند مفید باشد بلکه می‌تواند سایت‌ها را توسط الگوریتم پاندا جریمه کند.

همچنین بخوانید:

تاثیر خرید بک لینک بر سئو؛ جهشی بزرگ در سایت شما

ریدایرکت یا تغییر مسیر چیست؟

چگونگی ساخت شبکه صحیح در PBN

برای ایجاد یک شبکه سالم، سودمند و اثربخش PBN ، لازم است که با صبر و حوصله اقدام به تولید سایت‌هایی مفید و جامع کنید، همانطور که می‌دانید ساخت چنین سایت‌هایی زمان‌بر و نیازمند سرمایه گذاری خاص خود نیز هستند. اما با توجه به نتیجه نهایی کاملا با ارزش خواهند بود. برای تکمیل شبکه بک لینک اختصاصی خود، می‌توانید اقدام به خرید سایت‌های دارای اعتبار و ارزان کنید. تا شبکه PBN خود را غنی‌تر کنید. در نهایت با ایجاد بک لینک‌های چند لایه و استراتژی کلید واژه‌های هدفمند، رتبه سایت‌ هدف خود را افزایش دهید.

البته برای صرفه جویی در زمان، می‌توانید از خدمات ارائه دهندگان بک لینک PBN  نیز با دریافت مشورت از کارشناسان سئو بهره‌مند شوید. پیش از خرید بک لینک‌‌ شبکه‌ای اختصاصی ، باید به مطالعه و بررسی سایت‌های میزبان بپردازید تا از دامین آتوریتی و پیج رنک مطلوب برخوردارد باشند. 

چرا PBN ارزش سرمایه گذاری دارد؟

از نظر مخالفان این شیوه، ایجاد تعدادی وب‌سایت و سرمایه گذاری روی آن‌ها برای لینک دهی به یک سایت هدف، فرآیندی طولانی و بیهوده است. از نظر این افراد به جای سرمایه گذاری زمان، انرژی و سرمایه برای ساخت چنین شبکه‌ای اگر همان‌ها صرف سایت اصلی بشود سودمند‌تر خواهد بود. اما درحقیقت اینگونه نیست. بک لینک‌ها از نظر گوگل یکی از معیار‌های اصلی و اساسی برای امتیازدهی به سایت‌ها درنظر گرفته شده‌اند. درصورتی که یک شبکه PBN به درستی و اصولی ساخته شود، می‌تواند به ابزاری مطلوب برای وب‌مستران جهت ارتقا و رشد تبدیل شود. علاوه‌ براین تمام وب‌سایت‌های موجود در شبکه می‌توانند برای خود درآمدزایی و جذب مخاطب داشته باشند. 

همچنین با توجه به اختصاصی بودن این سیستم، می‌تواند در آینده هزینه‌های رپورتاژ و لینک‌ سازی را تا حد چشم گیری بکاهد.

قیمت سئو سایت

کلام نهایی

برای پاسخ به سوال بک لینک PBN چیست، گفتیم که بک لینک PBN از آن دسته روش‌هایی است که برای اجرای آن نیازمند دانش، تجربه در زمینه سئو و الگوریتم‌های گوگل هستید. این روش اگر به صورت غیر اصولی انجام شود می‌تواند اثرات منفی داشته باشداما درصورتی که این استراتژی به صورت صحیح و اصولی اجرا شود می‌تواند نتایج عالی و ماندگاری را برای سایت شما به همراه داشته باشد.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.