همه چیز درباره ریچ اسنیپت + آموزش ساخت آن‌ ها

همه چیز درباره ریچ اسنیپت + آموزش ساخت آن‌ ها

امروزه ترفند‌های گوناگونی برای دیده شده در سطح موتور‌های جستجو وجود دارند. با ارتقاء ساختار موتور‌های جستجو و هوش مصنوعی قدرتمند آن‌ها؛‌ امروزه ترفند‌هایی که می‌توانند وب‌سایت‌ها را با رشد‌های بزرگ همراه کنند بسیار هستند. یکی از این ترفند‌ها استفاده از ریچ‌ اسنیپت‌ها (Rich Snippets) است. دراین مقاله به بررسی ریچ اسنیپت و آموزش ساخت ‌آن‌ها به صورت سریع و آسان می‌پردازیم.

خدمات سئو سایت

ریچ اسنیپت چیست؟

ریچ اسنیپت‌ها در واقع مجموعه اطلاعات مختصری هستند که گوگل آن‌ها را در موتور جستجو به صورت ترکیبی با نتایج جستجو نمایش می‌دهد. این اطلاعات توسط گوگل از سایت‌‌های بهینه شده برای ریچ اسنیپت؛ جمع آوری شده‌اند و برای افزایش تعامل کاربران در نتایج جستجو شده به نمایش در می‌آیند. در ادامه به معرفی ترفند‌های بهینه سازی سایت برای ریچ اسنیپت می‌پردازیم؛ اما در ابتدا لازم است به بررسی کاربرد‌ها و اثرات ریچ اسنیپت‌ها بپردازیم.

ریچ اسنیپت چیست؟

انواع ریچ اسنیپت‌ ها

ریچ اسنیپت‌ها در شکل‌‌ها و انواع مختلفی ممکن است به نمایش در بیایند. گوگل این اطلاعات خلاصه را مطابق با کارایی و تگ وب‌سایت بهینه شده به نمایش درمی‌آورد. این اطلاعات می‌توانند به صورت‌ نمایه‌های گرافیکی و متنی به نمایش در بیایند.

ستاره‌ها و رتبه بندی مطالب

از مشهور‌ترین ریچ اسنیپت‌ها می‌توانیم به نمایه‌هایی گرافیکی خاصی به شکل ستاره اشاره کنیم که در زیر عناوین مطالب وب‌سایت‌ها در نتایج موتور جستجو به نمایش درمی‌آیند. این نمایه‌ها به کاربران جدید نشان می‌دهند که کاربرانی که این محتوا را خوانده اند به طور میانگین چه نمره‌ای به محتوا داده‌اند. همچنین در افزایش علاقه کاربران به کلیک به این لینک‌ها ثر ویژه‌ای دارند.

ویدیو و تصاویر

ویدیو و تصاویر خاص می‌توانند به ریچ‌اسنیپ تبدیل شده و در نتایج جستجو در زیر عنوان ظاهر شوند. کاربران درصورت مشاهده این تصاویر در کنار عنوان مطلب علاقه بسیار بیشتری به ورود به لینک مورد نظر پیدا می‌کنند. همچنین این تصاویر کادر بیشتری را در موتور جستجو اشغال می‌کند که این عامل نرخ ورودی کاربران را افزایش می‌دهد.

کادر‌های تجاری

یکی از مهم‌ترین ریچ اسنیپت‌ها، کادر‌های تجاری هستند که در سمت راست صفحه اول موتور جستجو به نمایش در می‌آیند. این اطلاعات حاوی: مشخصات شرکت، خلاصه، آدرس، تصویر، ساعات کاری و تلفن هستند. شرکت‌ها و فروشگاه‌ها معمولا از این اسنیپت‌ها برای افزایش اعتبار و تعداد مشتریان خود بهره می‌برند. برای بهینه سازی این ریچ اسنیپت برای سایت خود می‌تواند از ابزار گوگل مپ استفاده کنید. برای اینکار کافیست آدرس شرکت و فروشگاه خود را همراه با اطلاعات دیگر در این سایت بیافزاید. با افزایش نظرات و بازدید‌ها شانس حضور شما در صفحه‌ اول موتور‌‌های جستجو افزوده خواهد شد.

منوی رستوران‌ ها

یکی از خلاقانه‌ترین اسنیپت‌ها، اطلاعات منوی رستوران‌ها است. این ویژگی به رستوران‌ها کمک می‌کند که اطلاعات بسیاری مهمی را به کاربران نمایش دهند؛ حتی کاربرانی که هنوز وارد وب‌سایت نشده‌اند. معمولا این منو‌ها در صفحه اول موتور جستجو به صورت بزرگ می‌تواند نرخ ورودی کاربران را تا حد چشمگیری افزایش دهد.

مشاوره سئو سایت

اطلاعات FAQ

عبارت frequently asked questions یا سوالات پرتکرار یکی از ریچ اسنیپت‌های مورد علاقه کاربران است. این ویژگی اطلاعات بسیار مهم و پر استفاده‌ای را در اختیار کاربران قرار می‌دهد؛ این اطلاعات خاصیت تعاملی بالایی دارند. معمولا سوالات پر تکرار در کادر‌هایی در صفحه اول گوگل به نمایش در می‌آیند و حاوی چند سوال هستند که جواب‌های کوتاهی درون خود دارند.

اطلاعات متنی

به هرگونه نمایش اطلاعات متنی که مربوط به موارد عام و مشهور است در این زمینه قرار می‌گیرد. این ریچ اسنیپت در تعریف عبارت‌های گوناگون، مشخصات اشخاص مشهور واطلاعات آماری و جداول مورد استفاده گوگل قرار می‌گیرد.

اطلاعات فروشگاهی

گاهی فروشگاه‌ها برای افزایش ورودی کاربران به صفحات خود، از این طریق به نمایش قیمت، مشخصات محصول و اطلاعات خاص می‌پردازند. این ویژگی مشتریان بیشتری را علاقمند به مشاهده جزئیات دیگر محصول می‌کند. همچنین از نظر برخی کارشناسان دیجیتال مارکتینگ تگ گذاری قیمتی می‌تواند اعتبار و اعتماد سایت‌های فروشنده را نزد مشتریان خود دو چندان کند.

انواع ریچ اسنیپت ها

چرا ریچ اسنیپت‌ ها مهم هستند؟

ریچ اسنیپت‌ها اهمیت بسیاری زیادی دارند. گوگل وب‌سایت‌هایی که از نظر بهینه بودن در سطح بالایی قرار داشته باشند را سریعتر به ریچ اسنیپت‌ها آراسته می‌کند. این ویژگی می‌تواند افزایش ورودی، تعامل کاربران و بهبود امتیاز صفحات را به همراه داشته باشد. عموما در سایت‌هایی که در نمایش جستجو حاوی این ویژگی‌ها هستند نسبت به سایر وب‌سایت‌ها متمایزتر بوده و درنتیجه نرخ کلیک بیشتری خواهند داشت.

همچنین انجام بهینه‌سازی‌ برای ایجاد این ویژگی‌ها می‌تواند امتیاز گوگل به صفحه و رتبه در موتور‌های جستجو را تا حد زیادی بهبود ببخشد. در ادامه به روش‌های بهینه سازی برای کسب ریچ اسنیپت‌ها می‌پردازیم.

روش ایجاد ریچ اسنیپت

برای ایجاد ریچ اسنیپت‌ها نیاز است که از ابزار‌ها و ترفند‌ها گوناگونی استفاده کنید. این ترفند‌ها گاهی در زمان سریعتر و گاهی نیازمند زمان بیشتری به منظور شناسایی گوگل هستند. برای ایجاد اسنیپت‌ها لازم است به گوگل اطلاعات خاصی درباره محتوای خود به صورت‌ کد‌ بدهید. این اطلاعات به میکرو دیتا‌ها مشهور هستند که به صورت کد‌های HTML تعریف شده‌اند. برای ایجاد آسان و سریع این روش می‌توانید از ابزار‌های کتابخانه افزونه وردپرسی یا سایت‌های کمکی آنلاین استفاده کنید.

همچنین بخوانید:

چرا از وردپرس استفاده کنیم؟

فیچر اسنیپت (featured snippet)؛ عصای جادویی صفحه اول!

در وردپرس یک CMS رایگان و بسیار کاربردی مدیریت سایت است که با توجه به راحتی استفاده و ابزار گوناگونی که دارد جزء محبوب‌ترین سیستم‌های مدیریت محتوا برای صاحبان کسب و کار است. برای ایجاد اسنیپت ‌در وردپرس می‌توانید به راحتی از افزونه‌های کاربردی استفاده کنید. وارد کردن اطلاعات مهم در قالب میکرودیتا در این افزونه‌ها تنها نیاز به جای گذاری اطلاعات در کادر‌های این افزونه‌ها است.

افزونه Schema – All In One Schema Rich Snippets

کاربردی‌ترین و آسان‌ترین افزونه وردپرس برای اضافه کردن اطلاعات مورد نیاز برای ایجاد اسنیپ؛ افزونه all in one  است. کافی است با نصب این افزونه، در قسمت داشبورد اطلاعات مورد نیاز کادر هر محتوا را پر کنید تا این اطلاعات به بدنه محتوای شما اضافه شده و به شناسایی گوگل دربیایند. از این افزونه می‌توانید در ایجاد بیشتر ریچ اسنیپت‌ها استفاده کنید.

افزونه kk Star Ratings

برای ایجاد اسنیپت ستاره و رنکینگ محتوا کافی است افزونه kk star ratings را از صفحه کتابخانه وردپرس دانلود کنید و این افزونه را پس از انجام تنظیمات اولیه فعال کنید. محتوای شما پس از مدتی توسط گوگل شناسایی شده و به صورت ستاره دار در نتایج جستجو به نمایش در می‌آید.

روش ساخت ریچ اسنیپت در سایت‌های اختصاصی و سایر CMS ها

درصورتی که سایت شما روی بستر اختصاصی است و یا از سایر CMS‌ها استفاده می‌کنید، می‌توانید از روش‌های گوناگونی استفاده کنید. معمولا سایت‌های کمکی برای درج اطلاعات مورد نیاز برای بهینه‌سازی مطالب برای ریچ اسنیپت، این کار را برای شما به صورت رایگان انجام می‌دهند. از مشهور‌ترین سایت‌ها می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنید:

اسکیما (Schema)

کتابخانه غنی و مشهور اسکیما، یکی از بهترین منابع برای دسترسی به کد‌های میکرودتیا جهت ایجاد اسنیپت در سراسر دنیا است. شما به راحتی می‌توانید با ورود به این سایت، و جستجو در قسمت اسکیما، به یافتن قالب میکرودیتا مرتبط با موضوع خود بگردید. شما می‌توانید کد‌های html را به بخش کدینگ محتوای خود منتقل کنید.
پس از انتشار محتوای خود، می‌توانید وارد وب‌سایت Google Marked Data Markup Helper شوید و ساختار محتوای خود را تعریف کنید. با درج لینک محتوا و جای‌گذاری میکرودیتا در این سایت‌ می‌توانید منتظر ریچ اسنیپت‌های صفحات خود در موتور جستجو باشید. البته همواره صبور باشید زیرا پردازش این اطلاعات ممکن است مدت زمانی طول بکشد.

در نظر باشید که ظاهر شدن این ویژگی‌های ریچ اسنیپت در محتوای شما، می‌توانند زمان‌بر باشند. برای بهبود این ویژگی و کاهش زمان ایجاد این ساختار‌های همواره علاوه بر نکات گفته شه به انتشار محتوای غنی و اختصاصی برای بهبود سئو داخلی سایت، بهینه‌سازی محتوایی، استفاده از منابع معتبر بپردازید. همچنین می‌توانید با افزایش بودجه خزش سایت خود، خزنده‌های گوگل را سریعتر به سوی وب‌سایت خود فرابخوانید.

قیمت سئو سایت

کلام نهایی

ریچ اسنیپت‌ها یکی از بهترین ترفند‌ها برای افزایش درک گوگل از محتوای شما و همچنین افزایش بی‌نظیر نرخ ورودی کاربران از موتور‌های جستجو هستند. همواره در بلاگ خود مطالب متنوعی تولید کنید که از نظر استفاده ریچ اسنیپت‌ها کاربردی باشند. با این کار می‌توانید با ایجاد تنوع در چند موضوع مختلف، در صفحات اول موتور جستجو بدرخشید. همچنین برای آزمایش ریچ اسنیپت‌های خود می‌توانید از ابزار گوگل وب مستر تولز استفاده کنید تا از خوانایی میکرودیتا‌های ایجاد شده برای خزنده‌ها اطمینان حاصل کنید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.