زمان استفاده از لینک نوفالو؛ نکات حیاتی در لینک گذاری

زمان استفاده از لینک نوفالو؛ نکات حیاتی در لینک گذاری

لینک سازی یکی از مهم‌ترین اقدامات بهبود سئوی سایت و کاهش رتبه در رنکینگ جهانی است. همواره استفاده از لینک‌ها نیازمند رعایت اصول و قواعدی خاصی از نظر سئو است. لینک‌‌های نوفالو مخصوصا برای سایت‌های مبداء از اهمیت بسیاری ویژه‌ای برخوردار هستند. درصورتی که وب‌مستر یک سایت هستید لازم است اطلاعات دقیقی از انواع لینک‌های خروجی داشته باشید. در این مقاله به بررسی زمان استفاده از لینک نوفالو و همچنین نکات حیاتی در لینک‌دهی می‌پردازیم.

خدمات سئو سایت

معرفی انواع لینک‌ ها

لینک‌ها به آدرس‌‌های HTML می‌گویند که نشانگر آدرس خاصی از صفحات وب‌ درسطح اینترنت هستند. لینک‌ها انواع اقسام گوناگونی دارند. خزنده‌های گوگل به محض ورود به سایت اقدام به بررسی مطالب منتشر شده می‌پردازیند. خزنده‌ها داخل مطالب انواع محتوای متنی، کلیدواژه‌ها، تگ‌ها، نمایه‌های گرافیکی و لینک‌ها را بررسی می‌کنند. لینک‌ها اهمیت بسیار مهمی در محتوا برای گوگل دارند. برخی لینک‌ها در محتوا داخلی و برخی لینک‌ها خارجی هستند. خزنده‌های با بررسی این نکات بودجه خزش یک وب‌سایت را مشخص می‌کنند.

به لینک‌هایی که به صفحات داخلی وب‌سایت ارجاع داده شده باشند؛ لینک‌های داخلی و به لینک‌های ارجاع داده شده به وب‌سایت‌های دیگران، لینک‌های خارجی می‌گویند. گوگل تمامی این لینک‌ها را بررسی می‌کند و امتیازی که به لینک‌ها می‌دهد را در فرآیند امتیاز پیج رنک محاسبه می‌کند.

لینک‌های خارجی برای گوگل از اهمیت بسیاری برخوردار هستند و در امتیاز پیج رنک هر دو سایت مبداء و مقصد تاثیر گذار هستند. لینک‌های خارجی در دو نوع DoFollow  و NoFollow  طبقه‌بندی شده‌اند.

نوفالو لینک چیست

لینک‌های DoFollow

 به لینک‌های خارجی که انتقال دهنده اعتبار سایت مبداء به سایت مقصد هستند، لینک‌های Dofollow  یا follow  می‌گویند. زمانی که یک سایت لینک‌های خارجی را درون محتوای خود به صورت فالو درج می‌کند، به خزنده‌های گوگل اعلام می‌کند که لینک درج شده را دنبال (follow) کند. همچنین این کار به معنای  انتقال اعتبار سایت مبداء به مقصد است. لینک‌ها به طور پیش‌فرض در حالت فالو قرار دارند. یعنی اگر آدرس یک سایت خارجی بدون تغییرات در ساختار لینک به صورت هایپرلینک در محتوا درج شده باشد، این لینک به صورت فالو خواهد بود.

لینک‌های فالو باعث افزایش امتیاز سایت لینک‌داده شده خواهندشد. همچنین درصورتی که سایت‌های مقصد اسپم و هرزنامه باشند می‌توانند برای سایت لینک دهنده امتیازات منفی داشته باشند. لذا برای تمام لینک‌ها نباید از نوع فالو استفاده کنید.

لینک‌های NoFollow

برخلاف لینک‌های فالو؛ لینک‌های نوفالو انتقال دهنده اعتبار سایت لینک‌دهنده به سایت مقصد نیستند. این لینک‌ها در زمینه لینک‌گذاری محتوایی و تبلیغات اهمیت بسیاری برای وب‌مستران دارد. زمانی که خزنده‌های گوگل با لینک‌های نوفالو مواجه بشنوند آن‌ها را دنبال نمی‌کنند (NoFollow)، این لینک‌ها در انواع مختلفی قابلیت درج شدن دارند. برای ایجاد لینک‌های نوفالو لازم است که تغییراتی درون ساختار یک لینک عادی (لینک‌های فالو)  و یا همچنین از پلاگین‌های کمکی استفاده کنید.

برای تبدیل یک لینک فالو به لینک نوفالو کافی است با ادیت لینک در ساختار HTML عبارت rel=”nofollow را واردکنید. و یا در اصلاح دستی ساختار لینک‌ها، عبارت follow  یا Nofollow  را در بخش “عبارتrel= “ وارد کنید. همواره با استفاده از افزونه‌های کمکی نیز می‌توانید سرعت کار را بیشتر کنید. برای مثال در افزونه‌های ویرایش محتوای وردپرس و ادیتور گوتنبرگ می‌توانید لینک‌ها را به سرعت نوفالو کنید.

مشاوره سئو سایت

دلیل استفاده از لینک‌ های نوفالو

عدم استفاده از لینک‌های فالو می‌تواند زیان‌های گوناگونی را از نظر سئو و اعتباری برای سایت به همراه داشته باشد. کاهش اعتبار و قدرت دامنه و جرایم گوگل از این دست موارد هستند.

جلوگیری از جریمه توسط گوگل

الگوریتم‌های گوگل روز به روز با ارتقاء حساسیت بیشتر نسبت به بک لینک‌ها پیدا می‌کنند. با افزایش تاثیر خرید بک ‌لینک ‌های فالو و معتبر گوگل همواره با ارائه الگوریتم‌های جدید در تلاش است تا از این اقدامات جلوگیری کند.

امروزه الگوریتم‌های گوگل سایت‌هایی که لینک‌های تبلیغاتی مانند تبلیغات بنری، متنی و رپورتاژ غیر اصولی را شناسایی می‌کنند. پیج رنک گوگل یکی از مهم‌ترین الگوریتم‌ها در خصوص امتیاز دهی به بک‌لینک‌های ورودی است.

در تبلیغات رپورتاژ درصورتی استفاده اصولی و کارشناسانه از لینک‌های فالو خطری وب‌سایت‌های صادر کننده لینک فالو را تهدید نمی‌کند.

کاهش انتقال اعتبار به سایت‌ های دیگر

سایت‌ها با دادن لینک‌های فالو، به صفحات مقصد  دیگر در واقع در حال انتقال اعتبار و امتیاز خود نزد گوگل به این وب‌سایت‌ها هستند. همواره باید لینک‌های فالو را برای سایت‌های هدفمند، منابع قدرتمند و دارای رتبه امتیازی خوب استفاده کنید. استفاده از لینک‌های فالو،‌ برای سایت‌های ضعیف و اسپم می‌تواند گوگل را نسبت به شما حساس‌تر کند.

عدم آگاهی از محتوای کلی وب‌سایت‌ ها مقصد

وب‌سایت‌های مقصد ممکن است از نظر فعالیت‌های کلاه خاکستری، اسپم و محتوای ضعیف از نظر گوگل حساس باشند. همواره برای وب‌سایت‌هایی که از صحت محتوا و اسپم نبودن آن‌ها اطمینان کامل ندارید از لینک فالو استفاده نکنید. به طور کلی برای تمامی صفحات خارجی به جز منابع معتبر و آشنا از لینک‌های نوفالو استفاده کنید.

اهمیت لینک نافالو

زمان‌های استفاده از لینک نوفالو

از پرکابرد‌ترین لینک‌هایی که حتما باید از آن‌ها به صورت نوفالو استفاده کنید می‌توانیم به انواع لینک‌های تبلیغاتی، محتوایی و اسپانسری اشاره کنیم که در ادامه به بررسی اینگونه لینک‌ها می‌پردازیم.

تبلیغات

همواره برای تبلیغات بنری، متنی، پاپ‌آپ از لینک‌های نوفالو استفاده کنید. همچنین درصورتی که می‌خواهید در رپورتاژ‌های خود از لینک‌های فالو استفاده کنید همواره دقت کنید که پیش از ارجاع تبلیغات رپورتاژ به صورت فالو، اقدام به بررسی سایت مقصد نمایید تا از اسپم نبودن آن و از صحّت محتوای آن اطمینان حاصل کنید. همچنین متن رپورتاژ باید به صورت مقاله باشد. در رپورتاژ خود حداکثر ۳ تا ۵ عدد لینک خروجی استفاده کنید و دربین این لینک‌ها کمترین تعداد لینک‌ را به لینک‌های فالو اختصاص دهید.

نظرات کاربران

دربرخی وب‌سایت‌ها و انجمن‌ها آنلاین درج لینک توسط کاربران مجاز است، گاهی کاربران از طریق بخش نظرات و یا گفتگو در تالار‌ها از لینک‌های خروجی استفاده می‌کنند. همچنین برخی ربات‌ها نیز دائما به وب‌سایت شما برای درج لینک‌ها اسپم در حال رفت و آمد هستند. بنابراین همواره برای بخش نظرات کاربران لینک‌های نوفالو را مدنظر داشته باشید. به اینگونه لینک‌ها؛ UGC یا User Generated Content  می‌گویند.

همچنین بخوانید:

تگ کنونیکال و تاثیر آن بر سئو؛ عواقب عدم استفاده از تگ کنونیکال!

تفاوت SEO و SEM؛ دو بال برای پرواز!

نقل قول‌ های محتوایی

بسیار پیش می‌آید که در طول نگارش محتوا در بلاگ وب‌سایت، نیاز است به نقل قول برخی سایت‌های دیگر اشاره کنید، معمولا این‌گونه لینک‌ها در خبرگزاری‌ها بسیار کاربردی‌تر هستند. این لینک‌ها فقط برای اطلاع کاربران درج شده‌اند بنابراین بهتر است لینک‌های مربوط به نقل قول را به صورت نوفالو در بدنه‌ی محتوا درج کنید.

برگه‌ های کاربردی

گاهی اوقات وب‌مستر‌ان، آدرس لینک‌های کاربردی و پرتال‌های خاص و حتی تبلیغاتی را در فوتر یا صفحات سایت خود درج می‌کنند. این صفحات معمولا جنبه کاربردی برای کاربران دارند. از بین این صفحات می‌توانیم به صفحات خارجی آماری، ابزار‌های آنلاین و صفحات اسپانسری اشاره کنیم. درهنگام درج این‌گونه لینک‌ها حتما از ویژگی نوفالو استفاده کنید.

چرا استفاده از لینک نوفالو مهم و حیاتی است؟

برخی وب‌مستران و نویسنده‌ها در نوفالو نمودن لینک‌های خود تنبلی می‌کنند؛ باتوجه به اینکه درطول روز ممکن است بار‌ها به وب‌سایت‌های دیگر لینک خروجی بدهند، ممکن است این تعداد لینک‌ها بعد از مدتی از حالت کنترل خارج بشوند. همچنین اسپم بودن تنها یکی از این لینک‌ها می‌تواند زیان‌های امتیازی زیادی را برای وب‌سایت‌های صادر کننده لینک داشته باشد.

گوگل همواره به سایت‌هایی اعتبار و بهای بیشتری می‌دهد که تا حد امکان از لینک‌های فالو کمتری استفاده کرده باشند. سیاست‌های گوگل مبنی بهبود بک‌لینک‌ها و الگوریتم پیج رنک گوگل از دلایل سختگیری‌‌های گوگل در خصوص لینک‌های فالو است.

قیمت سئو سایت

کلام نهایی

لینک‌های نوفالو تاثیر زیادی در افزایش قدرت لینک‌های فالو یک سایت دارند. هرچه به میزان کمتری از لینک‌های فالو استفاده کنید، علاوه بر اینکه اعتبار بیشتری در نزد گوگل خواهید داشت. قدرت لینک‌های فالو شما نسبت به سایت‌های دیگر افزایش چشمگیری خواهد داشت. همواره لینک‌های فالو را برای رپورتاژ‌ها، منابع معتبر و سایت‌های آشنا و دوست نگه‌ دارید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.