کیورد مپینگ (keyword mapping) چیست و چه نقشی در سئو دارد؟

کیورد مپینگ (keyword mapping) چیست و چه نقشی در سئو دارد؟

هنگامی که قصد راه‌اندازی یک وب‌سایت را دارید، ساختار آن را بر چه اساسی طراحی می‌کنید؟ صفحه اصلی چگونه است؟ چه دسته‌بندی‌هایی دارد؟‌ روی کدام صفحات تمرکز می‌کنید؟ نقشه کلمات کلیدی، چارچوبی است که در این زمینه به شما کمک خواهد کرد.

خدمات سئو سایت

کیورد مپینگ چیست؟

کیورد مپینگ (Keyword mapping ) فرآیندی است که طی آن کلمات کلیدی خاص، اصلی و فرعی مربوط به حوزه فعالیت وب‌سایت، بر اساس تحقیقات کلمات کلیدی شناسایی می‌شود و یک ساختار منطقی برای استفاده از آن‌ها ایجاد می‌کنیم. هدف از نقشه کلمات کلیدی ایجاد یک تصویر از ساختار سایت است که در برنامه‌ریزی محتوا، لینک‌سازی داخلی، بهینه‌سازی صفحه و همچنین ردیابی و ارزیابی عملکرد صفحات به شما کمک خواهد کرد. در واقع می‌توان گفت کیورد مپینگ مانند نقشه گنج برای یافتن موقعیت‌های مورد علاقه موتورهای جستجو هنگام تولید محتوا به شمار می‌رود.

به طور کلی، نقشه‌های کلمات کلیدی شامل یک کلید واژه اصلی برای موضوع اصلی صفحه و چندین کلمه کلیدی ثانویه برای پشتیبانی است.  با اینکه قالب مشخصی برای ایجاد نقشه کلمات کلیدی وجود ندارد، اما اکثر سئو کاران یک لیست از این اطلاعات تهیه کرده و در طول فرآیند تولید محتوا به آن مراجعه می‌کنند.

نقشه کلمات کلیدی چیست

کیورد مپینگ چه مزایایی دارد؟

هنگامی که از بازاریابی محتوا صحبت می‌کنیم، نمی‌توانید صرفا انتظار داشته باشید که یک پست یا مقاله بنویسید و بلافاصله ترافیک ارگانیک به سمت وب‌سایت شما روانه شود. بلکه باید یک استراتژی و ساختار منظم داشته باشید که توجه موتورهای جستجو را جلب کنید. استفاده از کیورد مپینیگ یکی از این استراتژ‌ی‌ها است.

در اینجا به چند مورد از مزایای اصلی نقشه کلمات کلیدی اشاره می‌کنیم:

یک ساختار بصری از سایت ایجاد می‌کند!

کیورد مپینک به شما در برنامه‌ریزی و سازماندهی محتوای سایت کمک می‌کند. هنگام طراحی یا بهینه‌سازی صفحات سایت، داشتن یک ساختار منطقی از نکات حیاتی به شمار می‌رود. موتور جستجو باید بداند که کدام صفحات برای شما مهم‌تر هستند و کدام‌یک زیرمجموعه‌های مرتبط با صفحات اصلی به شمار می‌روند.

کلمات کلیدی را به عنوان موضوع در نظر بگیرید؛ هر صفحه با یک کلید واژه اصلی باید یکی از موارد زیر را پوشش دهد:

  • صفحات اصلی: محتوای اصلی که موضوع را به طور گسترده‌تری پوشش می‌دهد؛ و معمولا با کلمات کلیدی عمومی‌تر ایجاد می‌شود (مانند دویدن)
  • صفحات خوشه‌ای: محتوای فرعی که یک موضوع فرعی خاص را با جزئیات توضیح می‌دهد؛‌ و معمولا با کلمات کلیدی دم بلند ایجاد می‌شد (مانند نحوه درست دویدن)

با صفحات اصلی و خوشه‌ای می‌توانید ساختار سایت معنادارتری ایجاد کنید که صفحات آن با هم روابط معنایی قوی دارند.

مشاوره سئو سایت

به کلمات کلیدی ساختار می‌بخشد!

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، کیورد مپینگ برای فرآیند تولید محتوا بسیار مهم است. به کمک این نقشه می‌توانید کلمات کلیدی مرتبط با حوزه فعالیت خود را شناسایی کرده و آن‌ها را به اصلی و فرعی تقسیم‌بندی کنید. همچنین چگالی استفاده از این کلمات را مدیریت می‌کند و اجازه نمی‌دهد بیش از حد در بخش‌های مختلف سایت از آن‌ها استفاده کنید. توجه داشته باشید که هر صفحه اصلی یا صفحه اصلی/فرعی باید یک موضوع خاص را پوشش دهد که روی یک کلمه کلیدی اصلی تمرکز دارد.

از محتوای تکراری جلوگیری می‌کند!

کیورد مپینگ یک برنامه محتوای کلی برای وب‌سایت و صفحات جداگانه ارائه می‌دهد؛ با یک نمای کلی واضح از ساختار سایت، می‌توانید به سرعت از محتواهایی که باید روی آن تمرکز شود، یک تصویر کلی داشته باشید و کل تیم شما موضوعات خود را بر اساس این تصویر پیش می‌برد. به این ترتیب از تولید محتواهای بی‌ربط یا تکراری جلوگیری می‌کند. در واقع چارچوب کلمات کلیدی از کارهای بی‌فایده جلوگیری می‌کند.

مراحل کیورد مپینگ

لینک‌دهی داخلی را بهبود می‌بخشد!

کیورد مپینگ به شما کمک می‌کند که تصمیم بگیرید کدام صفحات باید به طور منطقی به یکدیگر لینک شوند. این نوع لینک‌دهی بخش مهمی از سئو داخلی سایت است که در بالا بردن رتبه شما در گوگل نقش بسیار مهمی خواهد داشت. همچنین به شما کمک می‌کند انکر تکست‌ها را در وب‌سایت به خوبی بهینه کنید؛ می‌توانید بر اساس نقشه کلمات کلیدی خود از انکر تکست‌هایی استفاده کنید که غنی از کلمات کلیدی هستند.

اجازه نمی‌دهد چیزی از قلم بیافتد!

حتما می‌دانید که محتوا چه تأثیری بر سئو سایت می‌گذارد. ممکن است تا به حال حجم زیادی از مقالات سئو شده در وب‌سایت خود نوشته و ارسال کرده باشید اما موضوعات مهمی از چشم شما دور مانده باشد! با داشتن نقشه کلمات کلیدی از چنین اشتباهاتی در امان خواهید بود؛ همه موضوعات مختلف در حوزه کاری خود را می‌شناسید و به طور منظم و سازمان‌دهی شده می‌توانید تمام آن‌ها را پوشش دهید.

چگونه یک کیورد مپینگ ایجاد کنیم؟

تهیه نقشه کلمات کلیدی نسبتا ساده است که نیازمند صرف زمان و دقت بالاست. با این حال داشتن یک نقشه مرکزی که تولید محتوای شما را هماهنگ و ساختاریافته هدایت می‌کند، امتیازی است که ارزش صرف وقت را خواهد داشت.

همچنین بخوانید:

کیورد استافینگ چیست + علت پیدایش کیورد استافینگ

مزرعه لینک (Link Farm) چیست + تاثیر آن بر سئو

در اینجا یک راهنمای کاربردی برای ایجاد کیورد مپنیگ به شما معرفی می‌کنیم:

گام اول: فهرست خود را تنظیم کنید!

اولین قدم در ایجاد یک نقشه کلیدواژه جامع و کامل، تهیه فهرست است. می‌توانید از اکسل یا گوگل داک کمک بگیرید. اگر به دنبال همکاری اعضای تیم با یکدیگر و دسترسی آسان همگی به این فهرست هستید، ما دومی را پیشنهاد می‌کنیم. 

سرفصل‌هایی که باید در نظر بگیرید عبارتند از:‌

  • شناسه صفحه: یک یادآوری سریع از موضوع صفحه شما.
  • URL: آدرس صفحه پس از انتشار.
  • عنوان صفحه:‌ یک عنوان غنی از کلمات کلیدی.
  • تگ H1: اولین تگ عنوان استفاده شده در صفحه که شامل کلمه کلیدی اصلی است.
  • کلمه کلیدی اصلی: کلمه کلیدی که تمرکز کل صفحه بر آن است.
  • کلمات کلیدی پشتیبان: هر کلمه کلیدی که مترادف یا مکمل کلمه کلیدی اصلی است.
  • خلاصه صفحه: یک یا دو جمله کوتاه درباره محتوای کلی صفحه.

بسته به این که کیورد مپینگ شما برای ایجاد یک وب سایت جدید است یا در حال بهینه‌سازی وب‌سایت فعلی خود هستید، ممکن است به بخش‌هایی نیاز داشته باشید که موارد فعلی را مشخص کنید و نشان دهد کدام قسمت نیازمند ایجاد تغییر است.

گام دوم: روی کلمات کلیدی تحقیق کنید!

برای ایجاد کیورد مپینگ باید کلمه کلیدی اصلی خود را پیدا کنید که می‌خواهید وب‌سایت بر اساس آن رتبه‌بندی شود. نحوه تکمیل این فرآیند به شما بستگی دارد، اما مطمئن شوید عناصری مانند حجم کلی جستجو و دشواری کلمه کلیدی را در نظر گرفته‌اید. قبل از ادامه روند، کلمات کلیدی را گروه‌بندی کنید.

گام سوم: نقشه کلمات کلیدی را استخراج کنید!

اکنون زمان آن رسیده که یک نقشه طراحی کنید. تصمیم بگیرید که کدام کلمات در کدام صفحه باید به کار روند و آن‌ها را در فهرست اولیه خود اضافه کنید.

یک کلمه کلیدی اصلی را انتخاب کنید و از آن برای ایجاد عنوان صفحه، توضیحات متا، تگ H1 و سایر عناصر استفاده کنید.

پر کردن فیلدهای صفحه را پیش ببرید تا مطمئن شوید که مطلب تکراری ندارید. می‌توانید صفحات مرتبط را برای لینک‌های داخلی یادداشت کنید.

گام چهارم: URL‌های احتمالی را آماده کنید!

گام بعدی این است که URL‌های واقعی برای صفحات خود در نقشه کلمات کلیدی آماده کنید. هر URL باید شامل یک کلمه کلیدی اصلی از مجموعه کلمات کلیدی باشد که کیورد مپینگ برای هر صفحه در نظر گرفتید. بسته به استراتژی سئوی خود می‌توانید از کلمات کلیدی با حجم جستجوی کمتر (و دشواری کمتر) استفاده کنید و یا کلمات کلیدی رقابتی را به‌ کار ببرید.

گام پنجم: نقشه را به طور منظم آپدیت کنید!

ایجاد نقشه کلمات کلیدی و بهینه‌سازی صفحات با توجه به طراحی آن، مرحله نهایی نیست. شما باید به طور منظم نقشه خود را به‌روز کرده و عملکرد آن را در طی زمان پیگیری کنید.

کلمات کلیدی و روند آن‌ها ممکن است در طول زمان تغییر کند و در نتیجه نقشه شما نیز نیازمند تغییر خواهد بود. نقشه کلمات کلیدی خود را مرور کنید، تحقیقات بیشتری برای کلمات کلیدی انجام دهید و جستجو‌های جدید را بررسی کرده و مراقب رقابت شدید گوگل باشید.

قیمت سئو سایت

جمع‌ بندی

داشتن یک برنامه مشخص در بازاریابی دیجیتال بسیار مهم است. اگر مسیری عینی نداشته باشید، نمی‌توانید به اهداف خود برسید. کیورد مپینگ یکی از اشکال برنامه‌ریزی برای شناسایی کلمات کلیدی خاص و تعیین محل آن‌ها در وب‌سایت شماست. این فرآیند بسیار ساده است و تنها به کمی زمان و دقت نیاز دارد؛ با این حال نتیجه آن یک وب‌سایت منسجم است که رتبه‌بندی بالایی در موتورهای جستجو خواهد داشت و به مخاطبان شما محتوایی جذاب و یونیک ارائه می‌کند.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.